Podróże

To jeden z najpiękniejszych drewnianych gotyckich kościołów w Małopolsce. Stoi obok miejskiego targowiska [GALERIA]

2024-04-12 7:14

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów położonych na mapie Tarnowa. Zabytkowa drewniana gotycka świątynia mieści się u zbiegu ulic Narutowicza i Najświętszej Panny Marii, a nieopodal przepływa potok Wątok. Mieszkańcy nazywają go „kościołem na Burku”. Nazwa ta wzięła się od jego sąsiedztwa z największym placem handlowym w mieście – Miejskim Targowiskiem Burek przy ulicy Bema. Budynek znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Tarnowie. Sąsiaduje z największym targowiskiem w mieście

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Tarnowie, popularnie nazywany „kościołem na Burku”, gdyż znajduje się w pobliżu Miejskiego Targowiska Burek, powstał na miejscu starszej świątyni w połowie XV wieku. Jego budowę ukończono w 1458 roku, a w 1462 roku został konsekrowany jako kościół filialny tarnowskiej parafii kolegiackiej. Na początku XVII wieku budynek uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie pożaru. Odbudowano go w 1640 roku dzięki staraniom ks. Andrzeja Tarły. W połowie XIX wieku kościołowi groziło zawalenie, gdyż doszło do osunięcia się brzegu pobliskiego potoku. Wówczas podjęto decyzję o przesunięciu budynku na nowe podmurowanie. Na początku kolejnego stulecia dobudowano doń wieżę, którą częściowo przebudowano w czasach Polski Ludowej. W 1980 roku przy kościele powstała parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Na początku XX wieku, w latach 2008-2009, w świątyni wymieniono gont i deskowanie ścian.

„Kościół na Burku” wybudowano w stylu gotyckim. Jest konstrukcją drewnianą, orientowaną, budowaną na zrąb, posiadającą słupkową wieżę, od strony zachodniej. Od nawy ulega zwężeniu i jest zakończona wielobocznym prezbiterium. Budynek pokrywa gontowy dach, a wieżę wieńczy cebulasty hełm. W 1653 roku na szczycie dachu umieszczono barokową sygnaturkę. Ponadto kościół jest otoczony kamiennym grodzeniem krytym gontem.

W świątyni znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki sakralnej. Można tam podziwiać m.in. krucyfiks i figury Józefa z Arymatei i Nikodema z XVII wieku, malowany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, zwany przez tarnowian obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, barokową amboną z XVIII wieku, chór muzyczny z początku XVII wieku, zdobiony malowanymi herbami, czy dwa relikwiarze drewniane z końca XVIII wieku.

Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej „Na Burku” w Tarnowie [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce