Małopolska. Ten tarnowski kościół zbudowano z ruin XIV-wiecznego zamku
Na początku XVIII wieku Zamek Tarnowskich na Górze Świętego Marcina został opuszczony przez jego zarządców, którzy przenieśli się do drewnianego dworu w Gumniskach. Średniowieczna budowla, wzniesiona w latach 1328-1331 przez kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa, popadała w coraz większą ruinę. W 1747 roku książę Janusz Aleksander Sanguszko postanowił wspomóc tarnowskie bernardynki, które planowały budowę kościoła. Pozwolił im na zabranie niszczejących murów, które w kolejnych latach przyczyniły się do wzniesienia świątyni.
Budowę barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęto w 1752 roku. Jako miejsce wybrano obszar poza obrębem murów miejskich, gdzie dotychczas znajdowała się drewniana świątynia. Prace były możliwe dzięki fundacji Barbary i Pawła Sanguszków, a kościół pierwotnie przeznaczono dla tarnowskich bernardynek, które od XVI wieku prowadziły w mieście klasztor pod wezwaniem św. Barbary. Budowla została oddana do użytkowania siostrom bernardynkom w 1776 roku. Jednak w 1781 roku cesarz Józef II wydał dekret, który skasował konwent bernardynek, a w 1789 roku do świątyni przeniesiono ojców bernardynów, przebywających do tej pory przy kościele Matki Boskiej Śnieżnej. W 1828 roku kościół ponownie konsekrowano i nadano mu obecne wezwanie.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Tarnowie [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]