Wiadomości

To będzie największa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Średniowieczny zamek w Tarnowie zostanie odbudowany. Wizualizacja robi wrażenie! [GALERIA, WIDEO]

2024-12-17 15:25

Zamek Tarnowskich może ponownie stać się wizytówką Tarnowa, a także jedną z największych atrakcji w Małopolsce. Pod koniec 2023 roku, po trwającym 15 lat sporze między miastem a spadkobiercami rodu Sanguszków, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że ruiny średniowiecznej budowli wraz z terenem na Górze Świętego Marcina są własnością Skarbu Państwa. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować tam inwestycję. Tym bardziej, że pojawił się już pierwszy pomysł. Michał Szumlański, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, od blisko dwóch lat pracuje nad cyfrową rekonstrukcją zamku. Przygotowana przez grafika wizualizacja robi wrażenie!

Zamek Tarnowskich na Górze Świętego Marcina zostanie odbudowany?

Zamek na Górze Świętego Marcina został zbudowany w okresie średniowiecza, w latach 1328–1331, przez kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa na wzgórzu podzielonym rowem na dwie części w odległości blisko dwóch kilometrów od lokowanego w 1330 roku miasta Tarnowa. Na początku XVI wieku, w latach 1519–1527, z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego zamek został przebudowany w duchu odrodzenia, a w 1603 roku książę Janusz Ostrogski rozbudował gmach. Przed 1675 rokiem odnowiono budowlę i nakryto ją nowym dachem. Jednak na początku XVIII stulecia zamek został opuszczony, a w 1747 roku książę Janusz Aleksander Sanguszko pozwolił tarnowskim bernardynkom na rozebranie murów, z których wyciągnięte cegły wykorzystano później podczas budowy kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Od tamtego czasu dziedzictwo Spicymira zaczęło zaczęło popadać w ruinę. Do czasów nowożytnych na Górze Świętego Marcina przetrwały zaledwie szczątki średniowiecznej konstrukcji.

Jednak, dzięki decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, która zakończyła spór między miastem a spadkobiercami rodu Sanguszków, Zamek Tarnowskich może zostać odbudowany. Sąd potwierdził, że zarówno ruiny średniowiecznej budowli, jak i teren na Górze Świętego Marcina, są własnością Skarbu Państwa, a to oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpoczęto tam długo wyczekiwaną zamkową inwestycję.

Zamek Tarnowskich może stać się największą atrakcją w Małopolsce. Jest wizualizacja!

Michał Szumlański, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, ma pomysł na odbudowę Zamku Tarnowskich. Grafik od ponad 1,5 roku pracuje nad rekonstrukcją średniowiecznej budowli, a efekty zaprezentował w swoich mediach społecznościowych.

— Nie wierzę, że to piszę, ale w niedługim czasie zamknę modelowanie reszty detali mniejszych i większych na zamku wysokim! Tym samym pierwszy etap mojej pracy będę miał za sobą. Zajęło to ponad 1,5 roku z przerwami! Przepracowałem nad tym projektem już setki godzin, ale nie czuje się jakoś szczególnie zmęczony. Nauczyłem się w tym czasie masę rzeczy i uważam, że warto było. Tym samym powoli wchodzę w kolejny etap, czyli Przygródek. Już teraz widać, że poświęcam większą uwagę modelowaniu otoczenia. Planuje i już realizuje możliwość zwiedzania okolicznych pól i lasów. I tym zajmować się będę w nadchodzących tygodniach (może wsi też?). Film to przedwczesna laurka z okazji urodzin naszego miasta, Tarnowa. W związku z tym daje tu znać, że 8 marca, w Akademii Tarnowskiej będzie możliwość zobaczenia projektu w "akcji" na żywo — napisał na swoim Facebooku Michał Szumlański.

Przypomnijmy, że chęć odbudowy zamku na Górze Świętego Marcina w Tarnowie wyraziły władze Małopolski.

— Czegoś takiego potrzebujemy w Tarnowie. Tarnów zasługuje na to, żeby ten zamek odbudować. Nie tylko po to, żeby cieszyć nim oczy, ale żeby pokazać jego rozmiary, bo to była wielka forteca. I wydaje mi się, że jesteśmy coraz bliżej tego momentu. Oczywiście stopniowo trzeba będzie przygotować dokumentację, trzeba będzie to zrobić pod nadzorem konserwatora zabytków, ale to już nie tak daleka droga do tego, żeby Tarnów dołączył do tych miast, które mają cały proces za sobą — mówił pod koniec ubiegłego roku wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce