Podróże

Ten małopolski płac jest perłą architektury neobarokowej. Powstał obok sławnego browaru [GALERIA]

2024-06-10 14:04

Pałac Goetza jest najbardziej reprezentatywną budowlą znajdującą się na terenie Brzeska, miasta położonego w województwie małopolskim. Perła architektury neobarokowej i neorokokowej została wzniesiona w ostatnich latach XIX wieku jako siedziba rodziny Goetzów-Okocimskich, właścicieli i twórców sąsiadującego z nią Browaru Okocim. Rezydencję w okresie przedwojennym odwiedziło wiele znanych osobistości takich, jak: arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, prezydent II RP Ignacy Mościcki czy profesor Julian Nowak, późniejszy premier II RP.

Pałac Goetza w Brzesku. Dawna siedziba rodziny Goetzów-Okocimskich, właścicieli Browaru Okocim

Pałac Goetza w Brzesku jest dawną siedzibą rodziny Goetzów-Okocimskich, właścicieli i założycieli Browaru Okocim, będącego jednym z największych browarów zarówno na ziemiach polskich, jak i na Starym Kontynencie. Budowę rezydencji rozpoczęto w 1898 roku z inicjatywy Jana Albina Goetza, znanego jako Jan Goetz Okocimski, i jego małżonki Zofii z hr. Sumińskich. Prace prowadzono przez dwa lata. W 1900 roku zamieszkała w nim rodzina Goetzów, która nazwała go „Nowym Pałacem”, aby odróżnić go od „Starego Pałacu”, postawionego na terenie browaru przez ojca Jana Albina, Jana Ewangelistę Goetza. Budowla posiadała charakter neobarokowy i neorokokowy.

W 1931 roku zmarł Jan Albin Goetz, a pałac wraz z browarem odziedziczył jego syn, Antoni Jan Goetz, który przebywał w nim wraz z rodziną do wybuchu II wojny światowej. Po opuszczeniu rezydencji już nigdy do niej nie powrócił. W pierwszych latach wojennych w pałacu funkcjonował sztab lotnictwa. W 1941 roku ulokowano tam sztab grupy Południe. W dziedzictwie Goetzów mieściły się też szkoła oficerska i szpital.

Warto odnotować, że w okresie przedwojennym w posiadłości w Brzesku gościło wielu znakomitych przywódców i polityków, w tym arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, prezydent II RP Ignacy Mościcki czy profesor Julian Nowak, późniejszy premier II RP.

W 1944 roku pałac Goetzów wraz z przylegającym parkiem przeszły na własność Skarbu Państwa. Stało się tak na mocy dekretu o nacjonalizacji wydanego przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Posiadłość wróciła w ręce rodziny Goetzów dopiero w 2007 roku za sprawą jej sprzedaży przez Radę Powiatu. Podczas ogłoszonego przetargu prawo pierwokupu należało do spadkobierców Goetzów. Od 2008 roku rezydencja jest własnością prywatną.

Pałac Goetza w Brzesku. Dawna siedziba rodziny Goetzów-Okocimskich [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce