Podróże

W Tarnowie była kiedyś rytualna łaźnia żydowska. Budynek stał się restauracją, a nazwę wymyśliła Magda Gessler [GALERIA]

Na placu Więźniów KL Auschwitz w Tarnowie, między ulicami Bożnic i Dębową, znajduje się jeden z nielicznych zachowanych w całości śladów po zamieszkujących miasto Żydach. Jest to powstała w pierwszej dekadzie XX wieku mykwa, czyli dawna rytualna łaźnia. W budynku do niedawna mieściła się restauracja Stara Łaźnia, której nazwę nadała Magda Gessler, która przeprowadziła w niej jedną z najgłośniejszych Kuchennych Rewolucji.

Stara Łaźnia w Tarnowie. Dawna mykwa z pierwszej dekady XX wieku

Stara Łaźnia jest położona na placu Więźniów KL Auschwitz w Tarnowie, między ulicami Bożnic i Dębową, na terenie niegdysiejszej dzielnicy żydowskiej oraz getta utworzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przed budynkiem znajduje się Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz. Monument autorstwa Otto Schiera odsłonięto 14 czerwca 1975 roku. Stara Łaźnia jest jedną z nielicznych zachowanych w całości pamiątek po tarnowskich Żydach, którzy przed wybuchem II wojny światowej stanowili 45 proc. mieszkańców miasta. Proces osiedlania się Żydów w Tarnowie rozpoczął się w XVIII wieku. Szacuje się, że pod koniec lat 30. XX wieku ich społeczność wynosiła pod Górą Świętego Marcina około 25 tysięcy osób.

Stara Łaźnia zawdzięcza swą obecną nazwę Magdzie Gessler, która nadała ją podczas Kuchennych Rewolucji w 2017 roku, kiedy budynek funkcjonował jako restauracja. Zamknięto ją pod koniec 2022 roku. Pierwotnie mieściła się tam mykwa, czyli rytualna łaźnia żydowska, powstała w pierwszej dekadzie XX wieku. Prawdopodobnie wzniesiono ją w 1902 lub 1904 roku w stylu mauretańskim według projektu inżynierów Franciszka Hackbaila i Michała Mikosia.

Stara Łaźnia zapisała się również na kartach historii jako miejsce, do którego podczas II wojny światowej przewieziono osadzonych z tarnowskiego więzienia. 13 czerwca 1940 roku wojska niemieckiego okupanta zamknęły w mykwie ponad 700 mężczyzn, wśród których znajdowali się również Żydzi. Następnego dnia zostali oni wywiezieni do obozu KL Auschwitz. Więźniowie otrzymali numery od 31 do 758 i byli pasażerami pierwszego transportu do Oświęcimia. Przeżyło z nich około 200, ale nie ocalał żaden Żyd. To tragiczne wydarzenie upamiętnia wzniesiony przed Starą Łaźnią Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

Stara Łaźnia w Tarnowie. Kiedyś była w niej mykwa, rytualna łaźnia żydowska [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Morsy i wojacy z dawnych lat, czyli pozytywnie zakręcony Plac Litewski