Podróże

Ten dom to arcydzieło architektury. Wznieśli go góralscy cieśle w najpiękniejszej części Małopolski [GALERIA]

2024-05-17 11:57

Małopolska jest regionem, w którym znajduje się mnóstwo niezwykle pięknych zabytków. Krajobraz województwa jest zdominowany przez mniejsze i większe zamki, dawne rezydencje magnackie, pałce, dwory, kościoły czy kapliczki. Jednak na jej terenach jest również wiele wspaniałych domów. Jednym z nich jest willa „Oksza” w Zakopanem, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim pod koniec XIX wieku. Jak wygląda to arcydzieło budownictwa mieszkalnego? Sprawdźcie w naszej galerii!

Willa „Oksza” w Zakopanem. To arcydzieło niekwestionowane budownictwa mieszkalnego

Willa „Oksza” jest jednym z najpiękniejszych domów znajdujących się na Podhalu. Została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, ojca Stanisława Ignacego Witkiewicza, w stylu zakopiańskim w latach 1894-1895. W 1896 roku wznieśli ją góralscy cieśle. Początkowo nosiła nazwę „Korwinówka”. Swoją obecną nazwę zawdzięcza herbowi Heleny, żony hrabiego Marcina Nałęcza-Kęszyckiego, który nabył ją w 1899 roku. Jest położona w Zakopanem przy ulicy Zamoyskiego 25.

W 1920 roku willa „Oksza” w Zakopanem została zakupiona przez Towarzystwo „Odrodzenie” i gruntownie przebudowana, co doprowadziło do zmiany jej oryginalnego wyglądu. W 2006 roku stała się siedzibą filii Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Znajduję się tam m.in. w Galeria Sztuki XX wieku. W 2015 roku dom został laureatem konkursu „Zabytek zadbany” w kategorii Architektura i konstrukcje drewniane za „wzorcowo zrealizowane kompleksowe prace konserwatorskie.

Willa „Oksza” w Zakopanem. Zaprojektował ją pod koniec XIX wieku Stanisław Witkiewicz [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?