„Tartuffe albo Szalbierz” nową premierą Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
„Tartuffe albo Szalbierz”, komedia która powstała w XVII wieku okazuje się dalej aktualna i potrafi zadziwić. Teatr im. Ludwika Solskiego prezentuje sztukę szeroko znaną światowej publiczności i przypomina historię w odświeżonej i bardziej nowoczesnej formie dzięki współczesnemu tłumaczeniu. Już w czasach swojego powstania spektakl ten zdobył rozgłos w społeczeństwie i wzbudził poruszenie, do którego przyczynił się sam król Ludwik XIV pod naciskiem kleru zakazując jego grania na całe pięć lat. W Tarnowie zakazów nie będzie.
— W tym roku wypada trzysta sześćdziesiąta rocznica premiery utworu Moliera, co tylko potwierdza ponadczasowość sztuki. Warto pójść do teatru, żeby zobaczyć jak nie dać się oszukać — mówi Bogdan Tosza, reżyser spektaklu.
„Tartuffe”, dawniej znany pod tytułem „Świętoszek” w nowym, znakomitym tłumaczeniu wybitnego aktora Jerzego Radziwiłowicza, to najlepsze w historii teatru studium obłudy, fałszu, zakłamania. Udawana religijność, której ofiarą staje się Orgon, główna postać sztuki, grozi ruiną domu, niszczy rodzinę, konfliktuje męża z żoną, ojca z dziećmi, izoluje go od świata. Dzięki brawurowej intrydze miłosnej, poprzez dekonspirację oszusta wszystko w finale wraca do normy. Jak jednak osiągnąć znowu zgodę w rodzinnym gronie (a może w kraju?), jaką za tę zgodę po przejściach, po okresie uległości wobec kłamstwa trzeba będzie zapłacić cenę. Błyskotliwa, ponadczasowa intryga, bliskie i przekonujące charaktery, świetne role to gwarancja porywającego teatru.
W spektaklu „Tartuffe albo Szalbierz” wystąpi plejada znakomitych aktorów tarnowskiej sceny: Ewa Sąsiadek, Matylda Baczyńska, Kinga Piąty, Aleksander Fijałek, Jerzy Pal, Tomasz Piasecki, Przemysław Płaczek oraz Szymon Budzyk, a także obsada gościnna: Paweł Okraska, Aleksander Raczek oraz Julia Turczynowicz-Suszycka.
Premiera spektaklu została zaplanowana na 24 marca 2024 o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Pokazy przedpremierowy odbędą się 22 i 23 marca (piątek, sobota) o godz. 18.00. Sztuka wróci na deski teatru 13 i 14 kwietnia, również o godz. 18:00.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]