Oficjalne rozpoczęcie Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów zaplanowano w piątek (24.09) o 16.00 w Muzeum Etnograficznym. Podziwiana będzie wystawa „Romowie. Historia i kultura”.
- Już po raz trzeci tabor odbywa się w formie stacjonarnej, w formie konferencji -popularno-naukowej. W dalszym ciągu zachowujemy jednak nazwę i poświęcamy jeden dzień na objazd po miejscach związanych z martyrologia romską. Dalej zachowujemy pierwotny memorialny charakter wydarzenia – mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.
Organizatorzy uznali, że pierwotna formuła Taboru – wędrowna grupa Romów i nie Romów, koczująca pod namiotami itd. z czasem stała się coraz bardziej anachroniczna. Cele taboru, sformułowane ponad 20 lat temu, wciąż pozostają niezmienne.
- To przede wszystkim edukacja poprzez przypomnienie historii. Zauważmy, że Romowie są jedyną mniejszością w Polsce, która na żadnym etapie życia nie jest poddawana instytucjonalnej edukacji. Dziecko romskie idąc do szkoły, z nauczonym językiem romskim, nigdy nie ma możliwości, aby ktoś - tak jak dzieciom polskim - objaśnił na czym ich język polski, że ma zasady, gramatykę, pisownię i ortografię – dodaje Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.
Polecany artykuł:
PROGRAM TABORU PAMIĘCI
PIĄTEK 24 września:
- 14:00 – 16:00 Przyjazd uczestników, zakwaterowanie w hotelu, obiad w Starej Łaźni.
- 16:00 Spotkanie w Muzeum Etnograficznym na wystawie „Romowie. Historia i kultura”.
- 18:00 – 20:00 III Konferencja Taborowa – I Sesja + wieczorne spotkanie.
SOBOTA 25 września:
- 10:00 – 18:00 III Konferencja Taborowa – II i III Sesja.
NIEDZIELA 26 września:
- 10:00 Wycieczka autobusowa śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów, wyjazd sprzed Starej Łaźni.
- 12:00 Spotkanie memorialne przy grobie masowym w Szczurowej.
- 13:00 „Mniejszości etniczne i grupy etnograficzne w Małopolsce – Łemkowie, Niemcy i Romowie oraz Żydzi” – historia i kultura grup współtworzących krajobraz kulturowy Małopolski. Spotkanie połączone z prezentacją wystawy. Muzeum Dwór w Dołędze, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wydarzenie realizowane w ramach projektu: „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
- 14:00 Spotkanie z XXXV Ogólnopolską Pielgrzymką Romów w Zabawie w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.
- 15:00 Powrót i obiad w Starej Łaźni.