Rocznica 150. urodzin, związanego z Tarnowem Jana Szczepanika, przypada w czerwcu 2022 roku. W tym temacie odbyło się już pierwsze robocze spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele tarnowskiego urzędu miasta, Fundacji Szczepanika, środowiska techniczne oraz przedstawicie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie.
- Zastanawiamy się i wciąż ustalamy harmonogram działań. Obchody na pewno nie będą trwały jeden dzień. Planujemy sesję popularno – naukową, ale trzeba pomyśleć też o rozrywce i elementach edukacyjnych – promujących tę postać. Padł na przykład pomysł koncertu zespołu Pectus „Szczepaniki dla Szczepanika” - mówi Sławomir Sus, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Największą wyobraźnię dotyczącą upamiętnienia 150. rocznicy urodzin wynalazcy budzi mural. Wizerunek Jana Szczepanika mógłby powstać na fasadzie wolnostojącego budynku przy ul. Goldhammera 32 i ks. Sitko.
- Budynek należy do szkoły, posiadamy olbrzymią ścianę frontem do bardzo ruchliwej ulicy. Jest kilka koncepcji. Pod uwagę bierzemy namalowanie fotografii najbardziej popularnej. Została ona użyta np. przy tworzeniu miejskiego kalendarza na bieżący rok – dodaje Sławomir Sus.
Polecany artykuł:
KIM BYŁ JAN SZCZEPANIK?
Jak podje portal wikipedia - to polski wynalazca, zwany „polskim Edisonem”, „austriackim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” i „galicyjskim geniuszem”. Opisany w dwóch artykułach przez Marka Twaina. Pomimo tego, że w dziedzinie techniki był samoukiem, jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Zmarł w Tarnowie 18 kwietnia 1926.