Zeszyty_ksiazki

i

Autor: Iwona Świderska Filmy, spektakle, książki i quizy on-line - nauka w domu może być ciekawa

Tarnów: Nie tylko zadania do rozwiązania. Nauka w domu może być atrakcyjna

Justyna Świderska 2020-03-19 12:11

Zadań jest za dużo. To pierwsze spostrzeżenia rodziców po kilku dniach zdalnej nauki w domu. Nauczyciele ambitnie podeszli to tematu i niestety wielu uczniów zostało zasypanych górą materiału do samodzielnej pracy. Młodsi często wymagają pomocy rodziców, a ci pracując poza domem albo zdalnie też nie mają na to czasu, albo wiedzy i kompetencji żeby temat wytłumaczyć a potem sprawdzić. Efekt? Żal, złość i frustracja. Ale można inaczej.

Nauka w czasie pandemii może, a nawet powinna wyglądać inaczej niż w szkole. Bo nie da się tradycyjnej szkoły przenieść w skali 1:1 do Internetu. Przekonywali o tym uczestnicy internetowej debaty na temat zdalnej nauki w domu. W ich opinii nauczyciele, zamiast na realizację podstawy programowej, powinni teraz położyć większy nacisk na rozbudzanie zainteresowań uczniów i naukę życiowych kompetencji. Przytakiwali temu rodzice przysłuchujący się debacie.

Ważne jest utrzymanie kontaktu z uczniami. Można go realizować na wiele sposobów. Na przykład poprzez uczestnictwo w grupach dyskusyjnych, wideokonferencje czy nagrywanie krótkich filmów z zadaniami dla podopiecznych. Tarnowscy nauczyciele z powodzeniem podejmują już takie próby.

Poza pakietami materiału do przyswojenia i zadań do wykonania, nauczyciele mogą sięgać po inne, dostępne w Internecie za darmo treści. W sieci znaleźć można darmowe spektakle, koncerty i filmy. Nie brakuje ciekawie prowadzonych tematycznych kanałów językowych, historycznych czy przyrodniczych. Wiedzę z geografii mogą uzupełniać blogi podróżnicze, natomiast pomysły na ciekawe spędzanie wolnego czasu w domu podsuwają blogi rękodzielnicze. Bazę darmowych lektur podpowiada Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie.

Godziny spędzone przed komputerem nie służą zdrowiu. Dlatego nawet w czasie przymusowego pobytu w domu warto zadbać o ruch. Trenerzy personalni podpowiadają zestawy ćwiczeń, które można wykonać bez specjalnego sprzętu i przyrządów. Sekcja judo tarnowskiego Pałacu Młodzieży za pośrednictwem Internetu zachęca do aktywności.

Propozycji jest sporo. Warto poszukać. Być może przymusowy pobyt w domu będzie dla uczniów okazją do znalezienia nowej pasji, rozwijania dotychczasowej, albo polubienia przedmiotu, który wcześniej spędzał sen z powiek.

Tymczasem nabiera rozpędu akcja #CyfrowaSzkołaDomowa i #akcjaedukacja. Specjaliści chcą za darmo pomagać szkołom przestawić się na zdalny tryb pracy z korzyścią dla uczniów. Proponowane narzędzia pozwolą uruchomić między innymi cyfrowe klasy. W tym celu powstał darmowy serwis: CYFROWA SZKOŁA DOMOWA – MAPA WSPARCIA https://mapawsparcia.mwi.pl/. Dzięki niemu nauczyciele i dyrektorzy będą mogli uzyskać wsparcie specjalistów, którzy zdalnie udzielą pomocy w organizacji lekcji online, podpowiedzą rozwiązania techniczne, zaproponują aplikacje edukacyjne i wspomogą w korzystaniu z edukacyjnych pomocy dydaktycznych.