Astronomia, fizyka, matematyka, chemia i technika – wszystko w jednym miejscu i formie łączącej naukę oraz zabawę. Tak prezentuje się Pasaż Odkryć przy Rynku 4, w którym trwają ostatnie przygotowania do wielkiego otwarcia. Tarnowski odpowiednik centrum nauki, znany również jako park doświadczeń, powstawał przez 3 lata i kosztował 15 milionów złotych. Mimo wszystko było warto, bo takiego miejsca nie ma nigdzie indziej na świecie.
Chociaż Warszawa może pochwalić się „Kopernikiem”, a podobne inwestycje powstają także w Krakowie oraz Rzeszowie, to Pasaż Odkryć zdecydowanie się od nich różni. Przede wszystkim nowy punkt na mapie Tarnowa bardzo mocno nawiązuje do wielkich osobistości związanych z miastem, takich jak Karol Olszewski, Jan Szczepanik, Michał Heller, czy „Dagarama”.
– Rzeczywiście projekt jest zdecydowanie skrojony na miarę, bo tkanka zabytkowa tego budynku wymusza szereg rozwiązań, których się nie stosuje centrach nauki. Dla nas zderzenie tej przeszłości z przyszłością było dużym wyzwaniem, ale jestem pewien, że ten efekt, który udało nam się osiągnąć, jest bardzo dobrze wycelowany w potrzeby Tarnowa. Ekspozycja opowiada o procesie odkrycia, przez który prowadzą nas przewodnicy – postaci związane z Tarnowem. W kontekście dziedzin, którymi te osoby się zajmowały, są budowane stanowiska – wyjaśnia Szymon Pitek, kierownik Pasażu Odkryć.
Polecany artykuł:
Na stworzenie centrum nauki Tarnów otrzymał ponad 4,5 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Oficjalnie Pasaż Odkryć będzie można już zwiedzać od piątku 9 września. Z kolei na weekend (10 i 11 września) zaplanowano dni otwarte. Wtedy to ekspozycje będzie można zwiedzać bezpłatnie od godziny 10:00 do 18:00.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!