Kołodziejski i Czechowa

i

Autor: Tomasz Piszczek Liczba badań profilaktycznych w szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie spadła o połowę

Tarnów: DRASTYCZNY spadek liczby badań profilaktycznych. Lekarze biją na alarm [AUDIO]

2021-02-15 15:30

Wszyscy zajęli się COVID-em i za​pomnieliśmy o badaniach. Lekarze alarmują - drastycznie spadła liczba wykonywanych profilaktycznie badań pod kątem nowotworów. Wybrane grupy mieszkańców Tarnowa i regionu mogą korzystać z bezpłatnych mammografii, cytologii oraz kolonoskopii. Tymczasem w 2020 roku liczba badań wykonanych w Ośrodku Programów Profilaktycznych szpitala Św. Łukasza w Tarnowie spadła o połowę.

POSŁUCHAJ: O niepokojącej tendencji mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie

- Pandemia koronawirusa sprawiła, że liczba osób korzystających z badań w naszym Ośrodku Programów Profilaktycznych spadła praktycznie o połowę w 2020 roku - zauważa Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. W 2019 roku wykonaliśmy 1308 badań mammograficznych. W ubiegłym roku było ich już tylko 671. Podobnie było z cytologią. W normalnych realiach roku 2019 przebadaliśmy 267 osób. W czasie pandemii ta liczba spadła do 133 badań. Kolonoskopii też mogło być więcej. Rozumiem, że to wynik obaw przed zakażeniem koronawirusem, a także lęk przed złymi wynikami badań. Zapewniam jednak, że obowiązujące w szpitalu procedury i reżimy sanitarne ograniczają ryzyko zakażenia do minimum.

POSŁUCHAJ: Dlaczego warto się badać mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, onkolog ze Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie

- Nie warto się bać badań profilaktycznych, zwłaszcza w obszarze chorób nowotworowych. COVID jest chorobą potencjalnie śmiertelną, ale rak nieleczony na pewno zakończy się śmiercią pacjenta - zauważa prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, onkolog ze Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. Wykonując badania można już wykryć nawet stan przedrakowy. Wówczas wystarczy usunąć niepokojącą zmianę i ryzyko zachorowania spada do zera. Z kolei szanse na wyleczenie wcześnie wykrytego nowotworu są dużo większe. Dzięki badaniom można uniknąć utraty fragmentu jelita, piersi czy dróg rodnych. Leczenie jest łatwiejsze i krótsze niż w przypadku złośliwej odmiany zaawansowanego raka.

Dzikie tłumy na Krupówkach w Zakopanem, czyli poszły konie po betonie. Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Na takie badania nie trzeba skierowania. Wystarczy się umówić dzwoniąc do Ośrodka Programów Profilaktycznych w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.

Kontakt: tel. (014) 631 58 59. Ośrodek znajduje się w pok.1 (parter)

Aktualnie w ośrodku prowadzone są trzy programy. Z czego dwa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia:

  1. Badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat - z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać panie, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 3 lat.
  2. Badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat - z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą skorzystać panie, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat.

Z kolei w ramach programu Ministerstwa Zdrowia prowadzone są bezpłatne badania przesiewowe dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Do programu kwalifikują się:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najważniejsze daty i wydarzenia w historii świata - czy dopasujesz je do siebie?

Pytanie 1 z 15
Co zrobił Aleksander Macedoński w czasie swoich podbojów w IV w. p.ne.?