łzy

i

Autor: Victoria_Borodinova/Pixabay/cc0 Izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami źle wpływa na młodych ludzi

Tarnów: Domowe konflikty i depresja. To skutki izolacji w obawie przed koronawirusem

2020-04-28 14:00

Rośnie liczba rodzin w Tarnowie, które borykają się z problemami wywołanymi przez działania mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Cierpią zwłaszcza osoby młode, uczniowie szkół podstawowych i średnich. Konieczność długotrwałego pozostawania w domu oraz brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami to główne przyczyny konfliktów i problemów emocjonalnych.

Największym problemem jest depresja. Dostrzegają go młodzi ludzie, rodzice, dyrektorzy szkół, psychologowie i władze Tarnowa. Dlatego uruchomiono wszystkie instytucje, które udzielają fachowego wsparcia i pomocy psychoterapeutycznej. Działa już między innymi Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Zespole Przychodni Specjalistycznych.

- Placówka jest już w stałym kontakcie ze szkołami - informuje zastępca prezydenta Tarnowa Dorota Krakowska. Można się zgłaszać telefonicznie - na razie działają teleporady. Docelowo mają to być grupy wsparcia, zajęcia psychoterapeutyczne i bezpośredni kontakt ze specjalistą.

Swoją pomoc oferują również pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Tarnowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Te służby starają się pomóc nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Oni też potrzebują wsparcia w niektórych sytuacjach. 

- Mam zgłoszenia, że rodzice pytają kiedy wznowią działalność żłobki - dodaje wiceprezydent Krakowska. Dlatego panie ze żłobków wzorem nauczycieli przedszkolnych i szkolnych również przygotowują zajęcia internetowo, z których rodzice mogą skorzystać i bardziej profesjonalnie zagospodarować czas swoim pociechom.

Dodajmy że według ostatnich decyzji rządu żłobki, przedszkola i szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja. Z kolei egzaminy maturalne rozpoczną się w poniedziałek 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potrwają do 29 czerwca. Maturzyści przystąpią wyłącznie do sprawdzianów pisemnych, których wyniki powinny być znane do 11 sierpnia. Natomiast od 16 do 18 czerwca przeprowadzone zostaną egzaminy dla uczniów kończących w tym roku szkoły podstawowe.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Dziwy i osobliwości stanu kwarantanny