AI

i

Autor: geralt/Pixabay/cc0 AI

Wiadomości

Sztuczna inteligencja nadzieją medycyny? Startuje Festiwal Filmowy Vitae Valor

2024-11-14 15:58

Science Fiction staje się rzeczywistością i musimy za nią nadążać. Przekonywał o tym w Tarnowie pierwszy gość tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor - Adam Kuzdraliński. Profesor wygłosił wykład pod tytułem „Sztuczna inteligencja nadzieją medycyny”.

Za chwilę roboty będą powszechne, sztuczna inteligencja będzie pomagała szukać leków na nieuleczalne choroby, a nasze dzieci będą pracować ręka w rękę z robotami. Jest o tym przekonany Adam Kuzdraliński, doświadczony biotechnolog i bioinformatyk, który na co dzień łączy nauki biologiczne z nowoczesnymi technologiami. Profesor współpracuje z OpenAI, angażując się w innowacyjne projekty i badania nad sztuczną inteligencją. W Tarnowie profesor spotkał się z uczestnikami Festiwalu Filmowego Vitae Valor w ramach wykładu na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie.

- Sztuczna inteligencja znacząco zmieni medycynę, tak jak i wiele innych dziedzin. Poszedłbym w tym kierunku, że raczej usprawni. Pozwoli na przykład załatać dziury w personelu. Będziemy mogli posłużyć się sztuczną inteligencją do priorytetyzacji badań w radiologii, które są do opisu. To będzie taki wspomagacz lekarza specjalisty, który ułatwi mu podejmowanie decyzji. Też chciałbym podkreślić rolę sztucznej inteligencji w badaniach naukowych. One w medycynie ratują życie. Wyobraźmy sobie bardzo inteligentny model, który połączy dane, jakich człowiek nie jest w stanie połączyć i zacznie projektować leki. To wsparcie w diagnostyce, poszukiwaniu terapii, ale sztuczna inteligencja w połączeniu z robotem będzie mogła w niedalekiej przyszłości również wykonywać samodzielnie na przykład zabiegi operacyjne, co znacząco skróci kolejki pacjentów – przekonywał w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów profesor Adam Kuzdraliński.

POSŁUCHAJ: mówi Adam Kuzdraliński – doświadczony biotechnolog i bioinformatyk

Zdaniem profesora Kuzdralińskiego nękające współczesność choroby nowotworowe to „idealny” problem do rozwiązania dla sztucznej inteligencji, która – jeśli tylko otrzyma odpowiednie dane – może nas znaczącą wspomóc w badaniach nad tą skomplikowaną chorobą. AI może również z powodzeniem być wykorzystywana do promowania badań profilaktycznych. Dzisiaj odbieramy szereg telefonów w sprawie fotowoltaiki, a sztuczna inteligencja, według profesora Adama Kuzdralińskiego, mogłaby kontaktować się z kobietami i zachęcać do wykonywania cytologii czy mammografii – badań, które często ratują życie.

Co zaskakujące, badania wykazały, że sztuczna inteligencja w konfrontacji z prawdziwym personelem medycznym, została oceniona jako, lepsza, delikatniejsza i bardziej empatyczna, niż żywi ludzie.

- Możemy poczuć się z tym nie najlepiej, bo to było dotychczas zarezerwowane tylko dla ludzi, ale jeżeli dzięki temu mniej osób umrze, albo będzie można pomóc większej liczbie pacjentów, to ja myślę, że to wcale nie jest takie złe. Ja jestem raczej pozytywnie nastawiony w temacie sztucznej inteligencji. Uważam, że nie jest ona zagrożeniem sama w sobie. Wszystko zależy od nas, ludzi, i to my możemy być tym zagrożeniem, jeżeli sztuczną inteligencję źle wykorzystamy. Teraz trwają intensywne prace, żeby te dziury załatać i takie złe wykorzystanie AI uniemożliwić. Jeśli tylko to się uda, to moim zdaniem czeka nas ciekawa przyszłość. Ja jestem przekonany, że moja córka, która teraz ma lat 7, będzie kiedyś pracować z robotami – mówił w Tarnowie profesor Adam Kuzdraliński.

Wykład Adama Kuzdralińskiego poprzedził oficjalną inaugurację tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor w Tarnowie. Otwarcie imprezy odbędzie się w piątek, 15 listopada, o godzinie 18:00. W Centrum Sztuki Mościce zaplanowano wykład księdza biskupa Artura Ważnego, oraz koncert Aleksandry Nizio. Wcześniej, bo już o 10:00, zaplanowano projekcję filmu i debatę na temat anoreksji, natomiast od 10:00 do 18:00 będziecie mogli korzystać ze strefy testera i zabaw światłem. Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu Vitae Valor. Wydarzenie poleca Radio ESKA, a więcej na temat naszej przyszłości ze sztuczną inteligencją w naszej rozmowie z profesorem Kuzdralińskim – POSŁUCHAJ POCASTU.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ: Bajki popularne w latach 90. Dopasuj bohatera do tytułu
Pytanie 1 z 10
Betty Rubble to postać znana z kreskówki: