Spis treści
Studniówka 2024. Polonez – kroki, układy
Polonez jest tańcem, którym uczniowie klas maturalnych rozpoczynają praktycznie każdą studniówkę. Wcześniej jednak maturzyści przez kilka miesięcy przygotowują się do tego momentu pod okiem pedagogów w szkołach lub salach tanecznych. Polonez jest tańcem korowodowym, w którym dominują posuwiste kroki, więc powinno się go wykonywać spokojnie i płynnie. Pierwszy krok stawiany jest przez tańczące pary na lekko ugiętej nodze. Druga noga powinna być wtedy wysunięta do przodu. Dwa następne kroki są krótsze, po których następuje ponownie wydłużony. Wówczas należy zmienić nogę i wysuwaną do przodu. Polonez wymaga stawiania kroków od palców, co nadaje tańcowi uroczystego, sięgającego tradycji dworskich charakteru. Błędne jest natomiast wyprowadzanie stawanie najpierw na pięcie.
Ważnym elementem polonez jest również układ rąk partnerów. Powinny być one złączone w czasie trwania tańca. Podstawowy chwyt polega na trzymaniu się za wyciągnięte do przodu ręce. W przypadku partnera jest to prawa ręka, a partnerki lewa. Muszą one swobodnie opadać, a partner musi lekko podtrzymywać dłoń partnerki. Podczas wykonywania tańca partnerzy stoją do siebie bokiem.
Polecany artykuł:
Studniówka 2024. Polonez – figury
Polonez składa się z różnorodnych figur, wykonywanych synchronicznie przez wszystkich uczestników tańca. Zostały one ustanowione w latach 1987-1989 przez Radę Ekspertów ds. Folkloru Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do najpopularniejszych figur należą: ustawienie czwórkami, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka, tunel oraz korowód.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]