Ratusz maszkarony

i

Autor: Justyna Świderska Ratusz maszkarony

Wiadomości

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. W Tarnowie powstanie szlak maszkaronów

2024-01-13 15:05

Pomieszczenia wydziału promocji Urzędu Miasta Tarnowa zajęły… maszkarony! Niewielkie figurki, wykonane przez artystów, będą tworzyły Tarnowski Szlak Maszkaronów. Na razie, pod okiem urzędników, czekają na wiosnę. Wtedy bowiem rozpocznie się ich montaż w mieście.

W Tarnowie powstanie szlak maszkaronów. Figurki będą nawiązywać do rzeźb głów na ratuszu

Tarnowski Szlak Maszkaronów to przedsięwzięcie realizowane z funduszy norweskich, w ramach projektu Tarnów Nowe Spojrzenie. Kraków ma od niedawna smoki, we Wrocławiu można na ulicach szukać krasnali, a w Tarnowie na ulicach niebawem pojawią się maszkarony. Trzydziestocentymetrowe postacie były inspirowane maszkaronami z tarnowskiego Ratusza.

POSŁUCHAJ o Szlaku Maszkaronów mówi Maria Zawada-Bilik

- Wyjątkowym atutem naszych maszkaronów jest to, że one bezpośrednio nawiązują do przeszłości i struktury miasta. Nie wymyślamy ich na nowo, one są, spoglądają na nas z Ratusza, ale rzadko kiedy przechodząc zadzieramy głowy do góry, żeby się im przyjrzeć. Teraz maszkarony będzie można spotkać wędrując po ulicach miasta. Oczywiście, nie będą to kopie tych ratuszowych. Zaprosiliśmy do współpracy 14 artystów, którzy zachowując ogólne założenia, dotyczące tego, że głowa ma być centralną częścią figurki oraz, że całość ma mierzyć około 30 cm, stworzyli małe maszkarony. Różnią się od siebie, bo każdy nosi ślad stylu swojego twórcy – mówi Maria Zawada – Bilik z biura promocji i i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa.

Świąteczne Las Vegas w Sieradzu. Widok zapiera dech w piersiach

Każdy maszkaron otrzymał własną nazwę. Jest między innymi Sprzedawca Marzeń, Strażnik Żywiołów, czy Strażnik Tożsamości. Zakochane maszkarony będzie można spotkać przy Kładce Zakochanych na Wątoku. Maszkarona Młodych zobaczycie na deskorolce, natomiast w zaułku z fontannami przy ulicy Bema stanie Maszkaron Czystej Wody.

Teraz, gotowe już odlewy maszkaronów autorzy przynoszą do wydziału promocji Urzędu Miasta. Tam będą przechowywane do wiosny, bo wtedy zaplanowano montaż figurek w przestrzeni miasta. Chodzi o bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Maszkarony pojawią się w kilkunastu punktach Tarnowa. Wytypowano lokalizacje w ścisłym centrum, jednak z wyłączeniem samego Rynku, nad którym górują oryginalne maszkarony.

Pomysłodawcy liczą, że Tarnowski Szlak Maszkaronów stanie się dodatkową, sympatyczną atrakcją, która przyciągnie pod Górę św. Marcina kolejnych turystów. Miasto planuje wydanie pocztówek z małymi maszkaronami, przygotowanie filmu, a na miejskiej stronie ma się pojawić wirtualny spacer, w ramach którego nawet mieszkając w odległym zakątku Polski, będzie można powędrować uliczkami Tarnowa. Dodajmy, że na warsztatach plastycznych organizowanych przez Galerię Miejską BWA w Tarnowie najmłodsi tworzyli już własne maszkarony, więc urzędnicy nie ukrywają, że będą czekać na nowe inicjatywy związane z tym symbolem miasta, jakim są maszkarony.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Świąteczne tradycje. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Choinka to jeden z najważniejszych świątecznych symboli, ale do Polski ta tradycja przywędrowała niedawno. Kiedy?