Sarkofag Królowej Jadwigi

i

Autor: Pracownia konserwatorska Sarkofag Królowej Jadwigi

Wiadomości

Skarb czeka na renowację. Zbiórka na ratowanie sarkofagu królowej Jadwigi

2024-06-18 15:18

50 tysięcy złotych. Takiej kwoty potrzeba na gruntowną renowację konserwatorską modelu sarkofagu królowej Jadwigi. Zabytkowy obiekt z 1901 roku odnaleziono przed trzema laty w schowku kościoła na Rzędzinie w Tarnowie. Od tamtej pory czeka na ratunek, bo przez wiele lat niszczał w zapomnieniu.

Pierwowzór rzeźby z katedry wawelskiej, znajdował się w schowku kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na Rzędzinie. Na jego ślad trafiono przypadkiem. Do tego niezwykłego odkrycia przyczyniła się Pani Helena Ptak. Od 1970 roku kobieta pracuje w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, która to szkoła swoją siedzibę ma w dawnym pałacu książąt Sanguszków w Gumniskach. W jednej z rozmów pracownica wspomniała, że w pałacu prze wieloma laty „była Jadwiga”. Okazało się, że chodzi o sarkofag z postacią władczyni, taki sam, jak ten w katedrze wawelskiej. Od tego momentu rozpoczęły się poszukiwania zabytku.

Udało się ustalić, że chodzi o model sarkofagu, wykonany przez artystę, Antoniego Madeyskiego. Twórca, po wykonaniu oryginału dzieła dla Krakowa, stał się sławny. Znajomość, a potem przyjaźń z nim, nawiązała Konstancja z Sanguszków, której artysta prawdopodobnie w darze ofiarował model sarkofagu Królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

POSŁUCHAJ: mówią Ewa Filipów i Tadeusz Mędzelowski

- Wszystko wskazuje na to, że pierwotnie bozetto stało w kaplicy przypałacowej. Prawdopodobnie kiedy bomba zburzyła ścianę, model przeniesiono do pałacu, ale dużych rozmiarów obiekt zawadzał i przeszkadzał w prowadzeniu szkolnych zajęć. Wówczas sarkofag trafił do kościoła na Rzędzinie. Tam był wystawiony w lewej nawie bocznej, ale w czasie remontu świątyni został wyniesiony na zewnątrz i stał na podwórzu, gdzie niszczał narażony na niesprzyjającą pogodę. W końcu został schowany i słuch o nim zaginął. Po odnalezieniu obiektu ustaliliśmy, że na wezgłowiu widnieje napis: Madeyski, Rzym, 1901, natomiast oryginalny sarkofag w Krakowie jest oznaczony datą 1902 – relacjonuje Tadeusz Mędzelowski, który wraz z grupą zapaleńców przeprowadził historyczne dochodzenie i dokonał niezwykłego odkrycia.

Model sarkofagu królowej został przetransportowany do pracowni konserwatorskiej Tomasza Głowacza w Tarnowie. Ustalono, że wykonany z drewna i gipsu pierwowzór, został w całości pokryty farbą. Czas zrobił swoje i liczne elementy uległy uszkodzeniu. Między innymi od figury królowej odpadły dłonie. Na szczęście większość elementów udało się znaleźć i nie trzeba będzie ich dorabiać. Jednak na wykonanie prac, które przywrócą zabytkowi pierwotny blask, potrzeba około 50 tysięcy złotych. Dlatego Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie założył specjalną zrzutkę na ten cel. Każdy może wesprzeć renowację sarkofagu.

Koniec największej „patelni” we Wrocławiu. Ta zmiana zwala z nóg

- Nie możemy na ten cel wykorzystać pieniędzy ofiarowanych przez darczyńców w ramach dorocznej kwesty, bo to pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków i tylko tak mogą zostać wykorzystane. Jednak chcemy, aby bozetto królowej docelowo także trafiło na Stary Cmentarz do Kaplicy książąt Sanguszków. I dlatego zakładamy dodatkową zbiórkę na ten cel – wyjaśnia Ewa Filipów, szefowa Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Pytany o dalsze plany dla odnalezionego zabytku Tadeusz Mędzelowski z mocą zapewnia, że nie dopuści, aby obiekt został wywieziony z Tarnowa, chociaż pojawiały się już takie propozycje. Deklaruje, że odrestaurowane dzieło może zostać wystawione w kaplicy cmentarnej Sanguszków już w przyszłym roku, pod warunkiem, że uda się zebrać potrzebną na renowację kwotę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Polskie przeboje o plaży i morzu. Jak dobrze pamiętasz wakacyjne piosenki?

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewał przebój „Na jednej z dzikich plaż”?