Rozłoży się w pół roku! Linia do produkcji biodegradowalnego polimeru [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-05-11 19:17

To ważna data w produkcji polimerów przyjaznych środowisku naturalnemu. Grupa Azoty w Tarnowie uruchomiła właśnie pilotażową linię do produkcji granulatu polimerowego, wytwarzanego ze skrobi termoplastycznej. Surowiec pozyskiwany jest z … ziemniaków! A dokładnie, z mąki ziemniaczanej, którą można znaleźć w każdej kuchni.

To pierwszy, w pełni biodegradowalny, produkt Grupy Azoty. Skrobia termoplastyczna służy do wytwarzania granulatu, który następnie może posłużyć do produkcji między innymi folii, butelek, kubków, doniczek, toreb jednorazowych, tacek, podkładek, nawozów, a nawet filamentu do drukarek 3D. Możliwości wykorzystania tworzywa jest bardzo dużo. Polimer ze skrobi można łączyć z barwnikami i polimerami starego typu. Co ważne, proces produkcji nie jest droższy, niż dotychczas wykorzystywane technologie produkcji polimerów.

POSŁUCHAJ: O wytwarzaniu biodegradowalnego polimeru mówi Magdalena Pantoł, kierowniczka projektu

- Zwykła skrobia ziemniaczana, którą znamy z kuchni, tutaj jest przerabiana na polimer biodegradowalny. Jest to proces ekstruzji, w którym wytłaczamy takie polimerowe nitki. To jest naturalny proces wytłaczania wszystkich polimerów. Pokazujemy, że jest to produkt biodegradowalny, pozyskiwany tą samą metodą, co inne polimery. Z granulkami skrobi termoplastycznej możemy zrobić kompozycję z innymi polimerami, możemy stosować różne dodatki, na przykład barwniki spożywcze. Mogą z tego powstać różne przedmioty jednorazowego użytku. Jest to tworzywo o wysokich parametrach wytrzymałościowych, a wytworzone z całkowicie naturalnych produktów – tłumaczy Magdalena Pantoł, kierownik projektu.

Koszmarny skok do wody! WOPR ostro o zachowaniu nastolatków: „zapomnieli zabrać ze sobą nad wodę „mózg”

Badania prowadzone w Centrum badawczo Rozwojowym Grupy Azoty dowodzą, że w ciągu 24 tygodni można uzyskać aż 96 procent biodegradacji tego tworzywa, całkowicie bezpiecznej, bez produktów ubocznych. Skrobia rozkłada się do glukozy, czyli naturalnego składnika pokarmowego dla roślin, dwutlentu węgla i wody. Jest więc całkowicie bezpieczna dla środowiska.

W 2019 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która ogranicza stosowanie tradycyjnych polimerów. Dokument daje pierwszeństwo zrównoważonym i nietoksycznym produktom wielokrotnego użytku i systemom ponownego użycia. Konsekwencją będzie dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały spełniające wymagania dokumentu, a takim jest właśnie skrobia termoplastyczna.

„Podczas uroczystości w CBR Grupy Azoty S.A. podpisane zostały trzy dokumenty dotyczące nowej technologii. Umowa z Polską Grupą Opakowaniową Opakomet S.A. dotyczy dostarczenia przez Grupę Azoty S.A. biodegradowalnego polimeru na bazie skrobi termoplastycznej. Na podstawie porozumienia z Instytutem Badawczym Leśnictwa przeprowadzone zostaną badania pilotażowe dotyczące możliwości wykorzystania biodegradowalnej skrobi termoplastycznej w leśnictwie. Z kolei w ramach listu intencyjnego z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe strony ustaliły m.in., że zweryfikowana zostanie możliwość zastosowania w bieżącej działalności Lasów Państwowych biodegradowalnych produktów oferowanych przez Grupę” - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

Prace nad nową technologią rozpoczęły się w sierpniu 2019 roku. W maju 2020 roku dokonano zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym. Z kolei w marcu 2021 miało miejsce zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego. Uruchomiona właśnie przez Grupę Azoty S.A. pilotażowo-produkcyjna linia do wytwarzania skrobi termoplastycznej ma zdolność produkcyjną rzędu 300 ton na rok. Spółka zapewnia jednak, że nie będzie trudno powiększyć, nawet ośmiokrotnie, produkcję polimeru ze skrobi  termoplastycznej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. NAJGŁUPSZE przepisy prawne w USA. Nie ma szans byś odgadł, czego zabraniają ludziom!

Pytanie 1 z 10
Czego nie można robić w Logan County w stanie Kolorado?