35. Tarnowska Nagroda Filmowa w tym roku potrwa od 5 do 12 czerwca. W tym czasie widzowie zobaczą 11 projekcji konkursowych, pokazy specjalne, filmy dla dzieci i młodzieży. Pokazy będą się odbywały w Kinie Marzenie, ale również w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie wystaw, koncertów, interakcji z widzami, czy spotkań z twórcami filmowymi. Niektóre jednak trzeba będzie przeprowadzić w nieco zmienionej formie.
- Funkcjonujemy w wyjątkowych okolicznościach i musimy się do tego dostosować. Od wielu miesięcy nie działają kina, co spowodowało pewne zawirowania na rynku dystrybutorskim. Trudno było o konkretne deklaracje odnośnie udostępnienia tytułów. Obecnie jesteśmy już na finiszu uzgodnień. Czekamy jeszcze na potwierdzenie dwóch filmów, ale mamy nadzieję, że decyzje będą pozytywne. Widzów chcemy zaprosić do Kina Marzenie, bo nasz festiwal nie może się odbywać on-line. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Natomiast nowoczesna technologia zostanie wykorzystana do organizowania spotkań z twórcami filmowymi – zapowiada Anna Grygiel, dyrektorka Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Artystów wiążą umowy, w myśl których muszą przykładać wagę do swojego bezpieczeństwa zdrowotnego. Stąd propozycja, by spotkania odbywały się jeszcze w tym roku w formie zdalnej. Tarnowianie będą w nich uczestniczyć na żywo z sali Kina Marzenie, a rozmowę i zadawanie pytań będzie ułatwiał prowadzący spotkania. Organizatorzy zaproszą także do udziału w dwóch koncertach. 35. Tarnowską Nagrodę Filmową zainauguruje koncert Jazz Band Młynarski-Masecki, który odbędzie się 5 czerwca. Natomiast galę wręczenia nagród 12 czerwca uświetni recital Zbigniewa Zamachowskiego. Oba koncerty zaplanowane są w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie. Zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi, widownia będzie mogła być zajęta jedynie w połowie.
Wyjątkowy jubileusz Tarnowskiej Nagrody Filmowej będzie się odbywał również pod znakiem zmian pokoleniowych. W tej edycji festiwalu w fotelu dyrektora artystycznego zasiądzie Jakub Armata, który po 15 latach zastąpi na tym stanowisku Jerzego Armatę. To krytyk filmowy, od lat związany z Tarnowskim Centrum Kultury i tarnowskim festiwalem. Współpracował przy realizacji Tarnowskiej Nagrody Filmowej redagując katalog festiwalowy i prowadząc imprezy towarzyszące. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że swoją obecnością wniesie nowe spojrzenie artystyczne i wrażliwość do imprezy z wieloletnią tradycją.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]