Rada miejska w Tarnowie podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2021 „Rokiem Kobiet” jeszcze w grudniu. Pomysłodawcy, a więc radni Koalicji Obywatelskiej, uzasadniali, że ma to być m.in. okazja do przypomnienia znanych, zasłużonych kobiet związanych z Tarnowem, m.in. Józefy Kantorównej, Doroty Kłuszyńskiej, Debory Wechsler, Franciszki Czerneckiej i Stefanii Łęckiej. Przewodniczący rady miejskiej, ciesząc się z przyjętej uchwały, na swoim facebookowym profilu użył emotikona błyskawicy. To wywołało oburzenie.
- (…) To sposób obrażający intencje osób składających wniosek o upamiętnienie kobiet wybitnych, co do swej postawy, zaangażowanych wręcz w działania bohaterskie. Wykorzystano szlachetną intencję dla celów populistycznych. Nie głosowano przecież za znakiem funkcjonującym w publicznej przestrzeni od szeregu tygodni. Dodanie znaku graficznego uznać należy za niegodne piastowanej funkcji. Co więcej, nazywanie sytuacji „burzą w szklance wody” jest cyniczne. Jestem przeciwna wykorzystywaniu zbitki słów „Rok Kobiet” w sposób instrumentalny, opatrzony błyskawicą – grzmiała radna Anna Krakowska.
Jakub Kwaśny zaapelował, aby uszanować zasady demokracji związane z przyjmowaniem większością głosów lokalnych uchwał. Zaznaczył też, że każdy ma prawo przeżywać „Rok Kobiet” tak, jak uzna to za słuszne.
- Nie obraża mnie ani błyskawica, ani znak tęczy, ani serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Być może część z państwa chciałaby wykropkować te znaki i symbole, aby zniknęły z przestrzeni publicznej, bo pokazują, że jest duża grupa osób, która myśli inaczej. Mam prawo do wyrażania swojego prywatnego zdania na swoim prywatnym koncie na Facebooku. A jeśli państwu to nie odpowiada to proszę uznać, że ten znaczek to był symbol mojego ulubionego hardrockowego zespołu AC/DC – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Kwaśny.
Użycie grafiki błyskawicy potępiło Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
- (…) Przewodniczący Rady Miejskiej, posługując się symbolem błyskawicy dał jasny sygnał, że Rok Kobiet w Tarnowie obchodzony będzie z wykorzystaniem elementów ideologicznych głoszonych przez uczestniczki Strajków Kobiet. To uświadomiło nam jakie zagrożenie dla pamięci Józefy Kantor i Więźniarek KL Ravensbrück może wynikać z takiego połączenia sprzecznych idei (…) – napisała Elżbieta Kuta - prezes Stowarzyszenia.
Polecany artykuł:
W podobnym tonie list wystosowała również harcmistrz Maria Żychowska, tarnowski „Świadek Historii”, laureatka nagrody „Szabla Niepodległości”. W sprawie treści uzasadnienia uchwały protestują też członkowie Fundacji PRO PATRIA SEMPER.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!