Jak dobrze pamiętasz polskie horrory z czasów PRL? QUIZ
Pierwsze polskie filmy grozy powstały już w czasach PRL. Było to spowodowane coraz większą popularnością horrorów na Zachodzie, które opanowały amerykańską kinematografie pod koniec lat 60. XX za sprawą słynnej „Nocy żywych trupów” George'a A. Romero. Ogromny sukces komercyjny osiągnął w tamtych czasach horror „Dziecko Rosemary” z 1968 roku w reżyserii Romana Polańskiego, który zapoczątkował nurt kina satanistycznego. W Polsce w drugiej połowie lat 60. powstał cykl filmów telewizyjnych pod tytułem „Opowieści niesamowite”, na który składało się pięć krótkometrażowych filmów. Wszystkie powstały na kanwie nowel i opowiadań polskich autorów: Henryka Rzewuskiego, Józefa Korzeniowskiego, Ludwika Niemojowskiego oraz Stefana Grabińskiego.
Do prawdziwego przełomu doszło w 1970 roku za sprawą horroru kostiumowego „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” w reżyserii Janusza Majewskiego. Obraz umiejętnie łączy ze sobą słowiańską demonologię z romantycznym nastrojem grozy. Od tamtego czasu horrory coraz częściej pojawiały się w polskich kinach. Do najsławniejszych tytułów należą: „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego, „Wilczyca” Marka Piestraka oraz „Medium” Jacka Koprowicza. Największy sukces osiągnęła jednak koprodukcja polsko-radziecka „Klątwa Doliny Węży”, wspomnianego już Marka Piestraka, którą obejrzało w kinach 25 milionów osób. Produkcja została okrzyknięta najgorszym filmem w historii rodzimej kinematografii i zyskała status kultowej.
Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 10 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie polskie horrory z czasów PRL. Warto więc przystąpić do quizu i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]