Elektrownia jądrowa

i

Autor: Radio ESKA Tarnów / Pixabay Roman Ciepiela nie chce budowy elektrowni jądrowej w Tarnowie

Wiadomości

Prezydent Tarnowa nie chce w mieście elektrowni jądrowej. Straszy Czarnobylem

2024-03-12 10:33

W kwietniu 2023 roku Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos, poinformowała o planach inwestycyjnych związanych z powstaniem w Polsce małych reaktorów jądrowych (SMR). Początkowo w ciągu kilku najbliższych lat na mapie naszego kraju miałoby powstać ponad 20 tego typu obiektów. Zwolennikiem takiego rozwiązania dla Tarnowa jest Piotr Gładysz, przedsiębiorca, działacz społeczny, a także kandydat do Rady Miejskiej. Pomysł nie spodobał się prezydentowi miasta Romanowi Ciepieli, który napisał w mediach społecznościowych, że jest zaniepokojony taką wizją.

Roman Ciepiela nie chce w Tarnowie małego reaktora jądrowego. Ostrzega mieszańców przed pomysłem jednego z kandydatów do Rady Miejskiej

W kwietniu 2024 roku Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos, poinformowała o planach budowy w naszym kraju małych reaktorów jądrowych. Podano wówczas wstępne lokalizacje SMR-ów. Wśród polskich miast znalazły się: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. Piotr Gładysz, jeden z kandydatów do Rady Miejskiej w Tarnowie, powiedział w rozmowie w Cafe Tarnów, programie realizowanym przez Kurier Tarnowski, że odpowiednią lokalizacją dla budowy „małego atomu” jest właśnie miasto pod Górą Świętego Marcina.

— Uważam, że powinniśmy o to zabiegać i będę proponował, aby zbudować w Tarnowie SMR. Jest to skrót od angielskiej nazwy small modular reactor, czyli mały modułowy reaktor jądrowy, który planowany przez spółkę Orlen w konsorcjum z Syntosem ma powstać w ponad 20 miastach w całej Polsce, m.in. w Stalowej Woli, Krakowie na Nowej Hucie, ale też w miastach podobnej wielkości, a nawet mniejszych niż Tarnów, jak Rybnik czy Włocławek. Dlaczego my, miasto, które ma bardzo duże zasoby ludzkie w postaci kadry inżynierskiej, wywodzącej się z różnych spółek, jak Zakłady Mechaniczne i Grupa Azoty czy z firm działających wokół tych dużych spółek Skarbu Państwa, mielibyśmy nie mieć w Tarnowie czystej i taniej energii w postaci właśnie atomu? — pytał w rozmowie w programie Cafe Tarnów Piotr Gładysz, kandydat do Rady Miejskiej w Tarnowie z KWW TAK dla Tarnowa.

Pomysł lokalnego przedsiębiorcy nie spodobał się prezydentowi Tarnowa Romanowi Ciepieli. Włodarz miasta postanowił odnieść się do sprawy w swoich mediach społecznościowych. Ostrzegał mieszkańców przez tego typu planami, a swoją wypowiedź uzupełnił linkiem przekierowującym do artykułu na Wikipedii o katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych w XX wieku.

— Zbliżają się szybkimi krokami wybory samorządowe. Również w Tarnowie wybierzemy nowych radnych, którzy decydować będą o losach naszego miasta. Na liście kandydatów jednego z komitetów jest osoba, która publicznie proponuje zbudowanie w Tarnowie małej elektrowni jądrowej. Wiemy, że nigdzie na świecie takich „małych” elektrowni jeszcze nie ma. Tarnów byłby miejscem eksperymentu. Jako mieszkaniec Tarnowa jestem mocno zaniepokojony taką wizją! Znam doskonale topografię Tarnowa i nie mogę sobie wyobrazić takiej lokalizacji w granicach Miasta. Wybory to poważna sprawa, wsłuchujmy się więc w to co proponują kandydaci do władz. Po zakończeniu wyborów może być za późno na refleksję — ostrzega na swoim oficjalnym Facebooku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy w Tarnowie powinien powstać mały reaktor jądrowy?

Egzoszkielet w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie [GALERIA]

W. KOSINIAK-KAMYSZ: BĘDZIEMY KONTYNUOWAĆ BUDOWĘ ELEKTROWNI JĄDROWEJ