Rada Osiedla Starówka proponuje uruchomienie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Tarnowie niezwykłej trasy turystycznej. Dzięki temu projektowi zainteresowani przeszłością mogliby przez cały rok odwiedzać znajdujące się tam krypty, poznając historię miasta. Na razie jedynie w listopadzie udostępniana jest do zwiedzania Krypta Biskupów. Pozostaje sześć kolejnych, do których na razie nie ma dostępu. Rada Osiedla Starówka chce to zmienić.
Polecany artykuł:
- Byłaby to z pewnością duża atrakcja dla zwiedzających. Tarnów jest jeszcze nieodkryty i ma wiele tajemnic. I jedną z tych tajemnic są krypty pod naszą tarnowską katedrą, w których spoczywają członkowie rodu Ostrogskich czy Tarnowskich. To jest niesamowity kompleks, który można by udostępnić zwiedzającym. Naukowcy z krakowskich uczelni zgodnie przyznawali, że jest to jedno z ciekawszych tego typu miejsc w Polsce. Jeszcze nieodkryte. Tam są cenne, cynowe sarkofagi rodu Ostrogskich. Taka podziemna trasa turystyczna z pewnością podniesie walor turystyczny Tarnowa – przekonuje przewodniczący Rady Osiedla Starówka w Tarnowie – Ryszard Żądło.
Z tego powodu Rada Osiedla chce pomóc w opracowaniu koncepcji takiej podziemnej trasy turystycznej. W przyszłorocznym budżecie rady zabezpieczono na ten cel 10 tysięcy złotych. Trzeba sprawdzić, czy jej wykonanie będzie możliwe, jaką metodą i ile pieniędzy to pochłonie.
Proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ksiądz Adam Nita przyznaje, że propozycja utworzenia pod świątynią podziemnej trasy turystycznej to ciekawa inicjatywa. Dzięki niej turyści mieliby okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zabytki. W swoich podziemiach ta świątynia kryje skarby przeszłości, których nie można na co dzień oglądać.
- Znamy jedną, ale jest ich w sumie siedem. Na początku listopada otwierana jest dla zwiedzających Krypta Biskupów Tarnowskich, do której przez cały miesiąc można wchodzić. Tymczasem z proponowanej podziemnej trasy turystycznej zwiedzający mogliby korzystać przez cały rok. W tym celu trzeba by połączyć przynajmniej cztery z pozostałych krypt pod Bazyliką Katedralną. Musimy jednak sprawdzić, czy to nie zagrozi stabilności całej budowli - mówi ksiądz Adam Nita, proboszcz Parafii Katedralnej w Tarnowie.
Dodajmy, że powstanie parafii w Tarnowie wiąże się z lokacją miasta w 1330 roku. Przyjmuje się, że kościół parafialny na terenie Tarnowa został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]