Pasaż Odkryć: Porozmawiajmy o nauce - spotkania w Amfiteatrze

2021-08-25 9:32

Pasaż Odkryć, czyli tarnowskie centrum nauki i techniki, będzie działało w kamienicy przy Rynku 4. Zanim placówka będzie gotowa na przyjęcie pierwszych zwiedzających, zaplanowano cykl spotkań, poświęconych programowi edukacyjnemu Pasażu. Czego będzie można się dowiedzieć? Czytaj dalej!

Pasaż Odkryć będzie się mieścił w zabytkowej kamienicy przy Rynku 4 w Tarnowie. Zwiedzający będą tam poznawać nowoczesne technologie. Na trzech piętrach oraz w piwnicach umieszczone zostaną urządzenia, które w przystępny sposób mają tłumaczyć zawiłości techniki, fizyki, matematyki i chemii a także astronomii. Każda z sal dedykowana jest znanej tarnowskiej postaci. W obiekcie zakończono już prace modernizacyjne, jednak na otwarcie trzeba będzie jeszcze poczekać. Zanim pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć próg Pasażu, w mieście zaplanowano cykl spotkań poświęconych przyszłemu programowi tej placówki.

Spotkania zaplanowano w tarnowskim Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika. Odbędą się kolejno 31 sierpnia, oraz 1 i 2 września, za każdym razem o godzinie 19:00. Poprowadzi je Szymon Pitek, koordynator Pasażu Odkryć. Jego gośćmi będą dr hab. Rafał Kurczab, prof. PWSZ w Tarnowie, oraz Ryszard Nejman - dyrektor biura Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie.

Happening promujący nową premierę tarnowskiego teatru na pływalni

- Podczas spotkań będzie można posłuchać i podzielić się swoją opinią dotyczącą popularyzacji nauki z tarnowskiej perspektywy, zapytać, czy w mieście zajmujemy się nauką na poważnie oraz dowiedzieć się, czy Tarnów może być uznawany ośrodkiem nowoczesnego biznesu – zapraszają organizatorzy.

Oficjalne otwarcie Pasażu Odkryć zaplanowano dopiero we wrześniu 2022 roku. Instytucja znalazła siedzibę w zabytkowej kamienicy przy Rynku 4, tuż obok Muzeum Okręgowego oraz Tarnowskiego Centrum Kultury, które będzie prowadzić tę nową placówkę. Do dyspozycji gości będzie kilkadziesiąt specjalnie zaprojektowanych urządzeń i instalacji, które w przystępny sposób będą pokazywały i wyjaśniały między innymi prawa fizyki, chemii, czy nowoczesne rozwiązania techniczne. W zakątku Michała Hellera będzie można wejść do dmuchanego planetarium i poczuć się jak w kosmosie. Jan Szczepanik przedstawi różnego rodzaju narzędzia, Karol Olszewski zainteresuje zwiedzających przyrodą i chemią, architekt i wizjoner Jan Głuszak urbanistycznymi pomysłami, a Aniela Piszowa zachęci do nauk humanistycznych i twórczości artystycznej.

Przypomnijmy, że prace modernizacyjne w kamienicy przedłużały się ze względu na zabytkowy charakter wnętrz i konieczność zabezpieczenia odnalezionych tam polichromii. Malowidła zostały zabezpieczone i wyeksponowane, będzie można je oglądać podczas zwiedzania Pasażu. W dalszej kolejności konieczne będzie wyposażenie sal w specjalistyczne urządzenia ekspozycyjne. Całkowity koszt remontu i modernizacji kamienicy przy Rynku 4 wyniósł ponad 9 i pół miliona. Same roboty konserwatorskie przy polichromiach pochłonęły blisko 1,5 miliona złotych. Z kolei na wyposażenie trzeba będzie przeznaczyć około 5 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czy jesteś lubiany? Lepiej nie mieć mniej niż 10/24

Pytanie 1 z 8
Jak często jesteś o kogoś zazdrosna/y?