Ten remont był konieczny. Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie od dawna wymagał poważnej modernizacji, bo panujące w nim warunki nie sprzyjały pacjentom, ani nie ułatwiały pracy personelowi. Teraz, po trwającym blisko 6 miesięcy intensywnym remoncie, placówka oficjalnie oddała do użytku wyremontowany oddział.
- Celem inwestycji, której koszt wyniósł prawie 4,5 mln zł, było poprawienie dostępności, jakości i efektywności leczenia. Inwestycja objęła kompleksowe dostosowanie pomieszczeń do najwyższych standardów. Przebudowano w sumie prawie 1400 m2. Prace obejmowały sale chorych, które teraz są dwuosobowe i jednoosobowe, wyposażone w osobne łazienki. Ale to również odnowione sale intensywnej opieki medycznej, punkty pielęgniarskie, gabinety zabiegowe, pomieszczenia dla personelu medycznego i administracyjnego, sale badań, a także pokoje pobytu dziennego pacjentów. Pojawiły się nowe meble i sprzęt medyczny, a liczba łóżek wzrosła z 48 do 56 – relacjonuje Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Na oddziale pojawiły się nowe, profesjonalnie urządzone sale pooperacyjne z dozorem pielęgniarskim i pełnym monitoringiem, gdzie pacjenci w komfortowych warunkach będą mogli przebywać tuż po zabiegach. Powstały również 4 izolatki dla pacjentów z zakażeniami i infekcjami. Wszystko po to, by podnieść bezpieczeństwo dla reszty pacjentów i personelu oraz zmniejszyć ryzyko zakażeń.
- Nowością jest tak zwany pokój rozmów, gdzie personel medyczny będzie mógł w komfortowych warunkach i z poszanowaniem godności rodziny pacjenta udzielać informacji czy zbierać wywiad w czasie przyjęcie do szpitala. To bardzo ważna zmiana, bo ten moment, w którym personel ma do przekazania często bardzo trudne informacje, nie będzie się już odbywał w zatłoczonym korytarzu, tylko w warunkach zapewniających prywatność – zauważa dr Jacek Karaś, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
W nowo wyremontowanym oddziale znalazło się również miejsce na pokoje dziennego pobytu pacjentów z aneksem kuchennym, a także zamykane szafki na rzeczy osobiste pacjentów. W ramach oddziału funkcjonować będzie również gabinet USG, w którym oprócz badań wykonywane będą zabiegi przy pomocy specjalistycznej aparatury.
Polecany artykuł:
Całkowity koszt inwestycji to blisko 4 i pół miliona złotych, z czego 3 miliony pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, a resztę stanowi wkład własny Szpitala. Dzięki przebudowie, pacjenci będą mieli lepsze warunki pobytu, a personel medyczny nowy sprzęt i funkcjonalne pomieszczenia do pracy. Oddział rocznie przyjmuje blisko 3 tys. pacjentów. Z czego blisko 40% pacjentów trafia na oddział w trybie „ostrym” czyli w stanach nagłych przez Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ramach oddziału rocznie przeprowadzanych jest blisko 2,5 tys. zabiegów operacyjnych.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl