Podróże

Niezwykła atrakcja turystyczna w Małopolsce. Tak wygląda Szlak Maszkaronów w Tarnowie! [GALERIA]

2024-04-30 9:56

Szlak Maszkaronów w Tarnowie to jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna na mapie Małopolski. W czternastu lokalizacjach w mieście można znaleźć 30-centymetrowe figurki maszkaronów, nawiązujące do fantastycznych, nieco strasznych głów, ulokowanych na ratuszu na tarnowskim rynku. Poszukiwanie tych niezwykłych stworzeń to świetna okazja do wspólnej zabawy zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Jak wygląda Szlak Maszkaronów w Tarnowie? Sprawdźcie w naszej galerii!

Szlak Maszkaronów w Tarnowie. Nowa atrakcja turystyczna na mapie Małopolski!

Tarnów został opanowany przez maszkarony. To niewielkie, zaledwie 30-centymetrowe figurki, nawiązujące swoim wyglądem do fantastycznych głów na budynku ratusza na tarnowskim rynku, które można znaleźć w różnych częściach miasta. Po raz pierwszy zadebiutowały 7 marca podczas urodzin Tarnowa, a ich montaż rozpoczął się tuż przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi. Wcześniej stworzono listę potencjalnych maszkaronów, a mieszkańcy wybierali w ankiecie najlepsze z nich, a także zgłaszali własne propozycje. Ostatecznie wybrano czternaście maszkaronów, bo tyle samo głów spogląda na tarnowian z ratusza. Następnie zaproszono do współpracy taką samą liczbę lokalnych artystów, którzy losowali nazwę postaci i inspirację danym historycznym maszkaronem.

Wśród czternastu maszkaronów, które czekają na mieszkańców i turystów w różnych częściach Tarnowa, są: Duch Teatru nawiedzający wejście do Teatru im. Ludwika Solskiego, Strażnik Żywiołów czekający na schodach przy placu Węgierskim, Strażnik Tożsamości strzegący Multimedialnego Centrum Artystycznego, Maszkaron Młodych siedzący na parklecie przy ulicy Wałowej, Trefniś bumelujący pod Zaułkiem Łokietka, Sprzedawca Marzeń stojący przed Amfiteatrem Letnim, Wynalazca na Placu Szczepanika, Maszkaron Wszechświata przed Pasażem Odkryć, Nowy Mieszkaniec na Placu Sobieskiego, Zaczytany na parapecie Czytelni Naukowej przy ulicy Krakowskiej, Wiedząca (Ta, która wszystkie wie) przy woonerfie, Filmowiec nad wejściem do kina Marzenie, Czystej Wody Maszkaron przy fontannie na ulicy Bernardyńskiej, a także Zakochane Maszkarony na Moście Zakochanych nad Wątokiem.

Wykonanie wszystkich rzeźb na Szlaku Maszkaronów kosztowało 126 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich.

Szlak Maszkaronów w Tarnowie. To jedyna w swoim rodzaju atrakcja w Małopolsce! [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?
Tak wygląda pierwszy tarnowski woonerf