Palenie w piecu

i

Autor: justynkalp/Pixabay/cc0 Można dostać nawet 53 tysiące złotych na wymianę pieca

Myślisz o wymianie pieca? Można dostać nawet 53 tysiące złotych na ten cel [AUDIO]

2021-05-25 10:59

To dobra wiadomość dla osób, które chcą wymienić stare piece na nowoczesne, albo zadbać o termomodernizację, ale do tej pory nie było ich stać na poniesienie niezbędnych kosztów. Właśnie ruszył nabór wniosków w ramach projektu „Stop Smog”. Pomoc finansowa trafi przede wszystkim do tych, którzy korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wnioski są proste, ale urzędnicy zapewniają pomoc.

Dotacje w wysokości do 53 tysięcy złotych można otrzymać na wymianę starego pieca na paliwo stałe, na nowoczesny i bardziej ekologiczny kocioł. Pieniądze przyznawane są również na termomodernizację budynków. Można za nie przeprowadzić remont, który pozwoli na ograniczenie strat ciepła w budynku. Może to być na przykład ocieplenie, wymiana okien, drzwi czy parapetów. Akcja adresowana jest do mieszkańców gminy Tuchów, która od lat w sezonie grzewczym zmaga się z jednym z najwyższych w województwie małopolskim, zanieczyszczeń powietrza.

POSŁUCHAJ: Są pieniądze na wymianę pieca i termomodernizację - mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa

Co ważne, z programu dofinansowania „Stop Smog” skorzystają przede wszystkim mieszkańcy w gorszej sytuacji finansowej, na co dzień korzystający ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To między innymi renciści, osoby samotne, samotni rodzice, wielopokoleniowe rodziny lub wychowujące dzieci niepełnosprawne. Ich sytuację materialną będą weryfikowali pracownicy MOPS w Tuchowie. Natomiast zakres koniecznych prac modernizacyjnych ma ustalać wskazany przez gminę audytor. To on oceni, jakie remonty są konieczne w danym obiekcie, tak by ograniczyć do minimum straty ciepła.

Słodko na wrocławskim Festiwalu Czekolady.

Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu „Stop Smog” będą przyjmowane do 25 czerwca. W części, która mogła być zmieniona, zostały tak przeredagowane, aby mieszkańcy mieli jak najmniej problemów z ich wypełnieniem. Jeżeli jednak ktoś z chętnych miałby wątpliwości lub uwagi, urzędnicy magistratu w Tuchowie oferują pomoc w wyjaśnianiu wątpliwości i uzupełnianiu dokumentów. W sumie urząd gminy w Tuchowie otrzymał środki na dofinansowanie dla 121 budynków. W zależności od zainteresowania, urzędnicy liczą, że jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym uda się zmodernizować cześć zgłoszonych obiektów. Jeśli tak się nie stanie, prace będą mogły być kontynuowane dopiero na wiosnę, przyszłego roku, kiedy nie będzie konieczności korzystania z ogrzewania domów. Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w Tuchowie przy Rynku 1. Szczegółowe warunki, jakie musi spełnić wnioskodawca oraz listę niezbędnych dokumentów znajdziecie na tuchow.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Wembley i inne słynne stadiony. Rozpoznasz te stadiony? Kto na nich gra?

Pytanie 1 z 10
Jaki stadion jest widoczny na zdjęciu?
QUIZ. Wembley, San Siro, Camp Nou i inne. Rozpoznasz te stadiony? Kto na nich gra?