Wiadomości

Młyn Szancera był jednym z najważniejszych zakładów w Tarnowie. Upadł wraz z PRL-em. Jak teraz wygląda? [GALERIA]

2024-06-21 14:35

Młyn Szancera, którego zrujnowany gmach znajduje się przy ulicy Kołłątaja 11 w Tarnowie, jest jednym z tych punktów na mapie miasta, które straszą mieszkańców. Jednakże w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX stulecia był jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych w dawnym Grodzie Leliwitów. Jego upadek zbiegł się z kresem Polski Ludowej. Od tamtego czasu nieustannie popada w coraz większą ruinę. Jak obecnie wygląda Młyn Szancera? Sprawdźcie w naszej galerii.

Młyn Szancera w Tarnowie. Jego utworzeniu przyświecała idea nowoczesnej gospodarki

Młyn Szancera jest jednym z najbardziej widowiskowych budynków na mapie Tarnowa, ale równocześnie, obok pozostałości po Owintarze, jest uznawany za jedno z miejsc, które najmocniej szpecą miasto. Jego historia sięga do pierwszej połowy XX wieku.

Młyn Szancera został utworzony w 1846 roku z inicjatywy Henryka Szancera, od którego nazwiska wziął swoją nazwę. Powołał on również Przedsiębiorstwo Tarnowskie Młyny Przemysłowe. Szancerowi przyświecała idea nowoczesnego podejścia do gospodarki, która miała zapewnić rozwój miasta pod Górą Świętego Marcina. I tak było do lat 20. XX wieku. Niestety, w kolejnych latach pogorszyła się sytuacja przedsiębiorstwa, którą przypieczętował wybuch II wojny światowej. Wówczas zakład został przejęty przez niemieckiego okupanta. Natomiast po zakończeniu wojny doszło do przejęcia młyna przez państwo. Jego działalność zakończyła się wraz z upadkiem PRL-u.

XXI wiek nie był łaskawy dla Młyna Szancera. Doszło do dwóch pożarów zabudowań

Na początku XXI wieku władze Tarnowa podjęły decyzję o zakupieniu kompleksu dawnego Młyna Szancera. Ostatecznie doszło do tego w 2006 roku, ale miasto nie znalazło recepty na przywrócenie zbudowaniom dawnego blasku i zdecydowało się na jego sprzedaż. Nowym nabywcą stał się tarnowski przedsiębiorca Piotr Kudelski. W jego planach mieściło się przekształcenie obiektu w hotel z restauracją. Jednak i tej koncepcji nie udało się zrealizować.

Młyn Szancera niszczał, a jego agonię przyspieszyły dwa pożary. Pierwszy miał miejsce 21 marca 2015 roku, a drugi wybuchł w nocy z 4 na 5 kwietnia 2015 roku. Płomienie pochłonęły w całości dach i część drewnianych kondygnacji budynków. Biegły działający na zlecenie prokuratury ustalił, że doszło do celowego podpalenia.

Młyn Szancera został wpisany do rejestru zabytków

Na początku 2021 roku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wpisało obiekt przy ulicy Kołłątaja 11 do rejestru zabytków nieruchomych w Małopolsce. Tym samym została podtrzymana decyzja Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 16 września 2020 roku. Natomiast wiosną 2022 roku Grupa Arche, specjalizująca się w przywracaniu dawnego blasku tego typu budynkom, ogłosiła, że chce dobudować do Młyna Szancera hotel, a część zniszczonych zabudowań przeznaczyć na cele kulturalno-społeczne. Jednak potrzebna jest do tego zmiana zagospodarowania przestrzennego, która może potrwać nawet kilka miesięcy. Nad projektem ma pochylić się Rada Miejska w Tarnowie. Istnieje więc realna szansa, że zabytek stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale również wabikiem na turystów.

Młyn Szancera w Tarnowie. Jak teraz wygląda zabytkowy kompleks zabudowań? [ZDJĘCIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Wakacyjne przeboje z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz piosenki o lecie?
Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Chałupy welcome to” Zbigniewa Wodeckiego. „Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał...”
L. MILLER: TO NIE WYGLĄDA DOBRZE Z PUNKTU WIDZENIA POLSKI