Remdesivir ma zastosowanie w leczeniu stanów zaawansowanych związanych z COVID-19. Stosuje się jako obronę przed przejściem do wspomagania tlenem, czyli do respiratora. Problem jednak w tym, że ten lek nie jest powszechnie dostępny. Dostały go niektóre polskie szpitale zakaźne i kliniczne.
- Od czterech tygodni oczekujemy na dostawę trzydziestu dawek remdesiviru. Ten lek jednak nie pomoże każdej chorej osobie, ani też nie może być podany w każdym stadium. Wszytko musi być stosowane w odpowiednim czasie. Nikt nie precyzuje terminu, kiedy otrzymamy zamówione dawki – mówi Marcin Kuta dyrektor szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.
W oczekiwaniu na dostawę leku szef miejskiej placówki zwraca jednak uwagę na inny, skuteczny sposób przywracania chorych do zdrowia. Ma nim być podawanie osocza od ozdrowieńców.
- W regionie przybywa ozdrowieńców, którzy mają w swoim organizmie przeciwciała. To one pomagają chorym w powrocie do formy. Apeluje do dzielenia się krwią. Odizolowane w ten sposób osocze podawane jest bezpośrednio pacjentom. Z osocza też powstaje też preparat lekowy – dodaje Marcin Kuta.
Krew od ozdrowieńców można oddać:
- W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu „Szczeklika" - tel. 14 631 51 55.
- W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu Św. Łukasza - tel. 14 622 13 38
- W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie - tel. 12 261 88 03