Podróże

Małopolskie zabytki na liście UNESCO. Musisz zobaczyć te wyjątkowe miejsca! [GALERIA]

2024-04-05 12:12

Lista światowego dziedzictwa UNESCO jest zbiorem obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Jest ona prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO. Na liście znajduje się obecnie 28 obiektów położonych na terenie Polski. Najwięcej z nich, bo aż 14, znajduje się w Małopolsce. W naszej galerii znajdziecie wszystkie zabytki położone w województwie małopolskim!

Zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Małopolsce

Lista światowego dziedzictwa UNESCO jest zbiorem obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego, które mają wyjątkową powszechną wartość dla ludzkości. Została ona ustanowiona na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, którą przyjęto przez UNESCO podczas 17. sesji w Paryżu w dniu 16 listopada 1972 roku. Weszła ona w życie z dniem 17 grudnia 1975 roku. Konwencję do stycznia 2017 roku przyjęły lub ratyfikowały 194 państwa.

Na terenie Polski znajduje się obecnie 28 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich m.in.: Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek krzyżacki w Malborku, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Hala Stulecia we Wrocławiu, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi, krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym czy drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Natomiast najwięcej zabytków jest zlokalizowanych w Małopolsce. W tym województwie można jest ich aż 14. Sprawdźcie w naszej galerii, jak wyglądają małopolskie budowle docenione przez UNESCO!

W Małopolsce znajduje się 14 obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?