Podróże

Najpiękniejsze drewniane cerkwie w Małopolsce. Koniecznie musisz je zobaczyć! [GALERIA]

2024-04-05 12:11

Cerkwie, obok kościołów katolickich, są nieodłącznym elementem polskiej architektury sakralnej. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 400 tego typu obiektów, zrzeszających zarówno wyznawców prawosławia, jak i grekokatolicyzmu. Cerkwie można spotkać w większości polskich miast i miejscowości. Jednakże te najbardziej okazałe są położone na wschodzie. Szczególną uwagę przykuwają budowle drewniane. Ponad 60 cerkwi drewnianych znajduje się w Małopolsce. W naszej galerii prezentujemy najpiękniejsze z nich!

Najpiękniejsze drewniane cerkwie w województwie małopolskim

Cerkwie prawosławne i greckokatolickie są nieodłącznym elementem polskiej architektury sakralnej. Możemy się na nie natknąć w wielu miastach oraz miejscowościach. Najwięcej z nich znajduje się w regionach, w których było w wiekach dawnych najmocniejszą religią. Wśród najpiękniejszych budowli przeważają cerkwie z Małopolski, Podkarpacia, Roztocza oraz Podlasia. Szczególnie okazałe pod względem architektonicznym są świątynie drewniane. Najznakomitsze tego typu obiekty są położone na małopolskich szlakach. W tym województwie możemy podziwiać ponad 60 cerkwi wykonanych z drewna.

W naszym zestawieniu znajdziecie 20 najpiękniejszych cerkwi drewnianych położonych w Małopolsce, które stanowią nie tylko sztandarowy przykład prawosławnej i greckokatolickiej architektury sakralnej, ale są one również uważane za jedne z najwspanialszych polskich zabytków. Warto więc obejrzeć poniższą galerię i przekonać się o niekwestionowanym pięknie małopolskich cerkwi.

Najpiękniejsze drewniane cerkwie w województwie małopolskim [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?