Kiedy zbliża się koniec roku większość z nas myśli o nadchodzących świętach, choince, prezentach i rodzinnej atmosferze wigilijnego wieczoru. Zupełnie inaczej ten czas widzą samotne, starsze osoby, które szczególnie mocno właśnie w grudniu odczuwają osamotnienie. Dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do udziału w tak zwanym wolontariacie towarzyszącym. Nie trzeba wpłacać pieniędzy ani niczego kupować. Wystarczy podarować potrzebującej wsparcia osobie swój czas.
- To wyjątkowy wolontariat, polegający na relacji pomiędzy seniorem a wolontariuszem. Wystarczą dwie godziny w tygodniu. Ten czas wolontariusz przeznacza na odwiedziny u seniora. Mogą spędzać czas w domu, ale jeśli zdrowie i sprawność pozwalają, mogą się także wybrać wspólnie na spacer, do teatru albo kina, czy do kawiarni. Wszystkie takie atrakcje finansuje Stowarzyszenie. Starszym często brakuje osoby, z którą mogą wspólnie wypić herbatę, porozmawiać czy pobyć w towarzystwie. Zwykle bowiem, ze względu na różne ograniczenia, spędzają swój czas w czterech ścianach mieszkania. Dołączając do naszego wolontariatu można to zmienić i sprawić radość seniorowi – przekonuje Paulina Augustyniak ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Samotność to stan, w którym człowiek czuje się izolowany społecznie. Dotyka osób, które straciły bliskich, ale również tych, którzy mają rodziny, jednak kontakt z bliskimi z różnych powodów jest okazjonalny. Brak bliskiej relacji z drugim człowiekiem skutecznie zaburza poczucie bezpieczeństwa, więzi i poczucie sensu życia, a stąd już tylko krok do poważnej depresji.
W charakterze wolontariuszy do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich mogą się zgłaszać osoby w różnym wieku. Mogą to być studenci, ale także osoby dojrzałe. Decyzję trzeba jednak podjąć rozważnie, bo to odpowiedzialność na dłużej. Często zdarza się tak, że senior staje się członkiem rodziny wolontariusza i na odwrót. Pierwszym krokiem dla wolontariusza jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Nabór ma charakter stały, całoroczny, w każdej chwili można dołączyć. Szczegóły znajdziecie na stronie stowarzyszenia malibracia.org.pl. Stowarzyszenie oferuje pomoc w przeszkoleniu, a później pomaga dobrać wolontariusza i seniora, by współpraca układała się jak najlepiej.
Polecany artykuł:
Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem umowę wolontariacką, w której określa się między innymi czas trwania współpracy, rodzaj świadczonej pracy, a także minimalną ilość czasu, jaką dana osoba zobowiązuje się na nią dedykować. Nad prawidłowym przebiegiem wolontariatu czuwa koordynator. Równocześnie do projektu cały czas mogą się zgłaszać seniorzy. Wystarczy, że osoba ma ukończone 60 lat i czuje się osamotniona. Mogą to być również osoby, które mają rodziny, jednak te kontakty z bliskimi nie są wystarczające dla ich dobrego samopoczucia.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]