Ogólnopolski Turniej Debat Historycznych, który odbywał się w Warszawie, zorganizowało Muzeum Historii Polski. Tarnów reprezentowała ekipa mówców w składzie: Milena Bąk, Dawid Niedbała, Jakub Lewandowski i Antoni Breński oraz Anna Lipińska – opiekunka zespołu. Jak przekonują, poziom rywalizacji był bardzo wysoki.
Polecany artykuł:
- Przygotowania nie były proste. Tematy były na poziomie akademickim, ale dla mnie, jako osoby zainteresowanej historią, to była przyjemność poszerzać wiedzę, sprawdzać, czy fakt, który jest nam przedstawiany w podręcznikach, jest faktem, czy może jednak opinią – mówi Dawid Niedbała.
Dla Jakuba Lewandowskiego udział w debatach historycznych także jest rozwinięciem pasji do historii, którą zaszczepił mu nauczyciel tego przedmiotu już w szkole podstawowej. Z kolei Milena Bąk debatuje, kontynuując rodzinną tradycję – jej siostra także uczestniczyła w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej.
- Przez to, że moja siostra brała udział w debatach, to nawet nasze kłótnie wyglądają inaczej. Jednak próbujemy się skupiać na argumentach. Te kłótnie potrafią być nawet w jakimś stopniu zabawą. Obie mamy jakieś doświadczenie w debatowaniu, więc to nie jest tylko takie rzucanie słowem, tylko jednak mówienie z sensem – przekonuje Milena Bąk.
Młodzi uczestnicy debat zgodnie przyznają, że doświadczenie debat oksfordzkich zdecydowanie poszerza horyzonty. Skłania do pogłębiania wiedzy, również w tematach, których nie porusza się w szkole na lekcjach. Młodzi ludzie czują się pewniej występując publicznie i prezentując własne przekonania. Jak podkreślają, te umiejętności przydają się na przykład podczas negocjowania z nauczycielem nowego terminu klasówki, ale w przyszłości mogą ułatwić rozmowę o prace z prezesem firmy.
Zdaniem Anny Lipińskiej, opiekunki zespołu debatantów w II LO w Tarnowie, młodzież po doświadczeniach tarnowskiej Ligi Debatanckiej, śmielej podejmuje dyskusje.
- Mają odwagę mówić, to co myślą. W innych okolicznościach pewnie zastanawialiby się, czy wypada im to powiedzieć, a oni wiedzą, co wypada. Debaty też tego uczą. A drugą ważną rzeczą, jakiej się dowiadują, to to, że żyjąc w czasach fake newsów, muszą sprawdzać i weryfikować, zwłaszcza to, co dostają od świata internetowego – mówi Anna Lipińska.
Polecany artykuł:
Uczniowie II LO wrócili do Tarnowa z pucharem i medalami. Trofeum stanie w szkolnej gablocie, obok innych nagród, wywalczonych przez uczniów tej placówki, na przestrzeni 13 lat udziału w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej. A więcej o przygotowaniach do słownych pojedynków i korzyściach, jakie niesie udział w TLD, znajdziecie w naszej rozmowie – POSŁUCHAJ PODCASTU.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]