Oprócz Tarnowa, o wprowadzenie uchwały antysmogowej zabiega również Skawina, Oświęcim, Rabka-Zdrój, a także Krzeszowice. Uchwały intencyjne w tej sprawie skierowano już do sejmiku województwa, który jest władny taką decyzję podjąć. Bazując na przykładzie Krakowa, w którym wprowadzono zakaz spalania paliw stałych, specjaliści przekonują, że to działa. W stolicy Małopolski uchwała antysmogowa zaczęła obowiązywać w połowie 2019 roku. Badania ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej pokazują, że miało to realny wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście.
- Przygotowania do wprowadzenia uchwały antysmogowej trwają. Samorządy, które zabiegają o to w zarządzie województwa odbyły właśnie spotkanie z marszałkiem Małopolski. Teraz w ciągu najbliższych dwóch tygodni projekty dokumentów, które mają zacząć obowiązywać w aplikujących gminach, mają zostać ujednolicone tak, by nie było rozbieżności między innymi w terminach likwidacji poszczególnych typów kotłów – wyjaśnia Marek Kaczanowski, szef Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim Urzędzie Miasta.
Zgodnie z propozycją uchwała nakładałaby obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno do końca 2022 roku. Na wymianę pieców klasy 3 i 4 właściciele mieliby czas do końca 2026 roku. Natomiast od początku przyszłego (2022) roku obowiązywałby zakaz instalacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel. Mają też zostać uruchomione lokalne programy dopłat do wymiany pieca oraz wyższych kosztów ogrzewania dla najuboższych mieszkańców.
- Jeżeli tak uchwała wejdzie w życie, nie nastąpi to od razu. Będzie pewien czas dla mieszkańców na dostosowanie się do jej zapisów. Trudno z dnia na dzień zakazać spalania węgla, kiedy mieszkańcy mają piece na taki właśnie opał. Trzeba je wymienić, zakupić nowe, zrobić poważne inwestycje. Firmy świadczące takie usługi, też nie zdołają zrobić wszystkiego od razu, więc będzie pewien czas na wdrożenie. Ale myślę, że o tym czasie powietrze w Tarnowie będzie jeszcze lepsze – dodaje Marek Kaczanowski.
Lokalne uchwały antysmogowe mają być oparte o rządowy program dopłat „Czyste powietrze”. Mają zostać uruchomione również lokalne programy wsparcia najuboższych mieszkańców, by umożliwić im wymianę pieca na ekologiczny, a później pomóc w udźwignięciu kosztów ogrzewania. Gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, mogą liczyć na preferencje finansowania w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
W Tarnowie od ponad 20 lat realizowany jest program wsparcia wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Cieszy się dużą popularnością, chociaż trzeba przyznać, że głównie w ostatnich trzech latach. W tym czasie dzięki dotacjom udało się wymienić ponad tysiąc pieców starego typu na paliwa stałe. To znacznie więcej, niż przez 15 wcześniejszych lat. Ze środków miejskich można było otrzymać 5 tysięcy złotych, ale ze środków unijnych nawet do 14 tysięcy złotych. Niestety, ten drugi program dobiega końca i nie można już składać wniosków o dotację.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]