Jak wyglądają krocionogi?
Krocionogi to stawonogi z grupy wijów, które swoją nazwę zawdzięczają dużej liczbie nóg. Mają charakterystyczną budowę ciała, które osiąga długość od 2 do 45 mm. Jest wydłużone i walcowate, najczęściej o brunatnej lub czarnej barwie, a na zewnątrz pokrywa je twardy pancerze zawierający sporo soli wapiennych. Każdy segment ciała krocionogów jest wyposażony w dwie pary nóg. Ilość segmentów jest uzależniona od wieku i gatunku, a niektóre z nich mogą posiadać ich nawet więcej niż 100. Krocionogi mają specyficzny aparat obronny. Podczas spotkania z wrogiem zwijają się w spiralę i udają, że są martwe.
Krocionogi spędzają chłodne miesiące we wgłębieniach, szczelinach, wydrążonych w ziemi otworach. Jednak wraz ze spadkiem temperatury zaczynają szukać schronienia w domach. Do ich ulubionych kryjówek należą piwnice i łazienki. W Polsce mamy 85 rodzajów krocionogów.
Krocionogi mają trującą wydzielinę
Krocionogi są drapieżne, ale najczęściej odżywiają się roślinami. Jednak ich ciała są wyposażone w gruczoły obronne, które są odpowiedzialne za wydzielanie cieczy o nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo jest ona trująca, gdyż, jak czytamy na portalu poradnikogrodniczy.pl, w jej składzie są kwas solny i cyjanowodór. Stanowią przez to zagrożenie dla zwierząt. Dlatego z ich drogi schodzą opady, ptaki, krety czy jeże. W przypadku ludzi wydzielana przez nie ciecz nie powinna być szkodliwa w małych ilościach. Należy jednak zachować ostrożność, bo może ona powodować alergię, a także miejscowe zapalenie skóry. Nie powinno się więc dotykać insektów, a w przypadku kontaktu trzeba natychmiast umyć ręce. Jeśli zaś pojawi się wysypka, pęcherze lub pieczenie, zaleca się skontaktowanie z lekarzem.
Krocionogi mogą też stanowić źródło zagrożenia epidemiologicznego. Ma to związek z biernym transferem bakterii i wywoływaniem dermatoz. Może to prowadzić nawet do zapalenia płuc lub zaburzeń układu pokarmowego.
Jak pozbyć się krocionogów?
Krocionogi są stworzeniami, które lubią przebywać w wilgotnych miejscach. Jesienią można je znaleźć w piwnicach, kuchniach czy łazienkach, najczęściej w okolicach wycieków. Do walki z insektami stosuje się chemiczne opryski, którymi należy spryskać wejścia do budynków, łączenia ścian i podłogi. Warto też spryskać ściany na zewnątrz do metra wysokości, a także dwumetrowy obszar wokół budynku.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]