Programowanie

i

Autor: StartupStockPhotos/Pixabay/cc0 Będą walczyć z hakerami i cyberterroryzmem

Jedyna taka w Małopolsce! Powstaje klasa o profilu cyberbezpieczeństwo [AUDIO]

2021-02-03 10:53

To nowa propozycja dla absolwentów szkół podstawowych. Od września w Bochni, pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, zacznie działać elitarna klasa szkoląca w kierunku cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii. Ma kształcić przyszłych wojskowych, ale wstąpienie do armii po jej ukończeniu nie jest koniecznością. Absolwenci będą mogli wykorzystać zdobyte umiejętności również zakładając własne firmy. Czego będą się uczyć?

W ramach programu „Cyber.MIL z klasą” w nowy roku szkolnym ruszy pilotażowo 16 takich klas w całej Polsce, po jednej w każdym województwie. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a nadzór merytoryczny nad klasami sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna. To propozycja dla tegorocznych ósmoklasistów, którzy lubią informatykę, interesują się nowoczesnymi technologiami i chcą się rozwijać w tym kierunku. Celem projektu jest przygotowanie nowych kadr na prestiżowe stanowiska w jednostkach wojskowych, jednak wstąpienie do armii jest dobrowolne. Absolwenci mogą również zdobyte umiejętności wykorzystywać w ramach własnych działalności gospodarczych.

Wystawa krakowskich szopek pierwszą wystawą otwartą po jesienno-zimowym lockdownie

- Jeżeli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mają jeszcze wątpliwości, wahają się albo szukają ścieżki zawodowej dla siebie, może to jest dla nich rozwiązanie. Klasy będą liczyć nie mniej niż 10, ale nie więcej niż 15 osób. Żeby się zakwalifikować trzeba uzyskać przynajmniej 150 punktów w ramach rekrutacji. Pod uwagę będą brane oceny z matematyki, informatyki, fizyki i języka angielskiego – wyjaśnia Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O nowym profilu klas mówi Paweł Badoń z WKU w Tarnowie

Uczniowie poznają między innymi podstawy kryptografii i cyberbezpieczeństwa. Pomysłodawcy powstania klas przyznają, że walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni to wyzwanie już nie przyszłości, ale teraźniejszości. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, nie tylko w armii, będzie wyłącznie rosnąć. Wykwalifikowanych pracowników do walki z hakerami czy cyberterroryzmem będzie szukało wielu pracodawców.

O możliwość prowadzenia profilu cyberbezpieczeństwo zabiegało 30 szkół. Ostatecznie wybrano 16. W województwie małopolskim klasa zacznie działać od września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Nie ma rejonizacji, dlatego również mieszkańcy powiatu tarnowskiego mogą ubiegać się o przyjęcie na ten kierunek kształcenia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...