Ratusz Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Ratusz w Tarnowie

Zdrowie

Jak postępować w czasie upałów? Tarnowska Policja przypomina zasady bezpieczeństwa

2023-08-16 11:55

Ostatnie dni w regionie tarnowskim upływają pod znakiem słońca i bardzo wysokich temperatur, przekraczających 30 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale mogą być groźne dla zdrowia. Tarnowscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa, kiedy żar leje się z nieba.

Wakacyjne upały dają się we znaki mieszkańcom Tarnowa i regionu. Od kilku dni termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza, a prognozy zapowiadają, że do końca tygodnia będą nam towarzyszyć bardzo wysokie temperatury. W takich warunkach trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych i seniorów, którzy są najbardziej narażeni na odwodnienie i oparzenia słoneczne. W godzinach południowych lepiej nie wychodzić z domów. Okna od południowej strony warto zamknąć i przesłonić roletami lub zasłoną. W ten sposób unikniemy szybkiego podnoszenia temperatury wewnątrz mieszkania.

„Pamiętajmy! Nigdy - nawet na chwilę, nie zostawiajmy dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują upały. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina tzw. szklarnię” – ostrzegają policjanci z Tarnowa.

Mundurowi zachęcają, by w razie sytuacji kryzysowej nie bać się reagować. Przypominają, że prawo pozwala w stanie wyższej konieczności na zniszczenie cudzego mienia, bez ryzyka ponoszenia konsekwencji. Ratowanie życia człowieka lub zwierzęcia jest taką właśnie sytuacją. Trzeba jednak pamiętać, by w każdym przypadku zawiadomić służby: policję i pogotowie ratunkowe.

„Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:

1) zareaguj - pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,

2) jeśli nie ma reakcji, poszukaj właściciela w pobliżu , poproś innych o pomoc, podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika

3) jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, wezwij służby - telefon 112

4) rozbij szybę - ale nie od strony poszkodowanego

5) po dostaniu się do środka auta, natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę

6) wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce

7) sprawdź przytomność i oddech

jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej

9) jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację”.

Święto Wojska Polskiego. Na defiladę przyszły tłumy

Upały sprawiają, że mieszkańcy powiatu tarnowskiego chętnie szukają ochłody nad wodą. Popularne jest między innymi plażowanie nad Dunajcem oraz w innych miejscach, które niekoniecznie są przeznaczone do kąpieli. Służby apelują o rozsądek i rozwagę, bo o wypadek i nieszczęście nad wodą nietrudno. Zwłaszcza Dunajec, jako górska i zdradliwa rzeka, jest bardzo niebezpiecznym miejscem do pływania. Lekarze z kolei zwracają uwagę na konieczność uzupełniania płynów i unikania słońca w godzinach południowych. Wychodząc z domu warto zabrać nakrycie głowy a skórę posmarować kremem z filtrem.

Tymczasem prognozy na najbliższe dni pokazują, że wysokie temperatury będą się jeszcze utrzymywać, mimo lekkiego zachmurzenia, które może nam towarzyszyć od środy. W czwartek termometry w Tarnowie mają pokazać około 28 stopni, ale w piątek ponownie mogą przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Popołudniu tego dnia spodziewane są również burze.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jak nazywają się mieszkańcy poszczególnych miast? Zrób ten prosty QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 14
Na początek coś prostego. Jak nazywa się mieszkaniec Szczecina?