Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego. Dla kogo? Jakie zasady?

i

Autor: Tumisu/Pixabay/cc0 Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego. Dla kogo? Jakie zasady?

Jak długo czeka się na mieszkanie w Tarnowie? Podsumowanie roku 2020 [AUDIO]

2021-01-04 13:20

To był rok bez nowych inwestycji. W 2020 w Tarnowie nie udało się oddać do użytku nowych lokali mieszkalnych. Nie malało natomiast zainteresowanie mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. Czas oczekiwania na lokum w zasobach miejskich waha się od około roku, do nawet 6 lat! Sprawdź, kto czeka najdłużej, a kto może „ominąć” kolejkę.

W ciągu minionych 12 miesięcy w Tarnowie nie oddano do użytku żadnych nowych mieszkań. Na spowolnienie lub opóźnienie planowanych inwestycji miała wpływ między innymi pandemia koronawirusa. Urzędnicy rozdysponowywali jedynie te lokale, które już znajdują się w miejskich zasobach.

Taki widok to rzadkość! W Szczecinie spadł śnieg

- W kolejce do mieszkań socjalnych w Tarnowie czeka obecnie 146 rodzin. Najczęściej są to osoby samotne. Blisko 100 lokali w mieście jest zajmowanych przez osoby, które z różnych względów mają być eksmitowane. Nie egzekwujemy jednak opuszczenia przez nich lokali, ponieważ zakazuje tego ustawa związana z pandemią koronawirusa. Na razie eksmisje są wstrzymane, więc około 100 osób trzeba doliczyć do kolejki potrzebujących lokali socjalnych – tłumaczy Bernard Karasiewicz, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Tarnowa.

POSŁUCHAJ: Rok 2020 w mieszkalnictwie podsumowuje Bernard Karasiewicz z Urzędu Miasta Tarnowa

Na 39 złożonych w ubiegłym roku wniosków o przyznanie lokali socjalnych, umowy najmu podpisano z 15 osobami. Dla rodzin liczących dwie i więcej osób rozpatrywane są obecnie wnioski złożone w roku 2019. Umowy podpisywane są na rok. Na czas nieoznaczony podpisywane są umowy najmu lokali komunalnych. Tu w kolejce czeka około 150 rodzin, w ubiegłym roku mieszkania przyznano 36 rodzinom. Tu dla dwu i więcej osobowych rodzin realizowane są wnioski z 2017 roku. W ubiegłym roku z zasobów miejskich przyznano też 10 mieszkań z tzw. trybu szczególnego, czyli między innymi osobom niepełnosprawnym. W kolejce czeka kolejnych 51 chętnych. Najdłużej, bo nawet 5, 6 lat, na mieszkania socjalne w Tarnowie czekają pojedyncze osoby.

Kolejkę można niejako „ominąć” biorąc udział w miejskim programie „Mieszkanie za remont”. Polega on na tym, że chętni, w zamian za remont mieszkania należącego do miasta, mogą uzyskać umowę najmu na czas nieoznaczony. Trzeba jednak spełniać określone warunki. Chętni muszą być mieszkańcami Tarnowa, wymagane jest także kryterium dochodowe. Najnowszy nabór do programu ruszył 14 grudnia 2020 i potrwa do 15 stycznia 2021. Zainteresowani będą mogli nie tylko uzyskać umowę najmu na czas nieokreślony, ale także dostać zwolnienie z obowiązku płatności czynszu w czasie remontu i zwolnienie z wpłaty kaucji mieszkaniowej. O szczegółach przeczytacie na stronie tarnow.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czy te klasyki kina dostały Oscara za najlepszy film?

Pytanie 1 z 10
"Zielona Mila"