Wydarzenie pod hasłem „TARNÓW Do It Yourself” ma charakter konkursu z nagrodami, a jednocześnie jest okazją do poprawiania świata wokół nas. Programowania w nim niewiele, ale za to dużo myślenia o pomysłach, ludziach, mieście i trendach, które mogą zmienić przyszłość na lepsze. A wszystko w towarzystwie i pod okiem zaproszonych ekspertów.
Polecany artykuł:
- Dobrze by było, żeby młodzi ludzie na tą imprezę trafili z jakimś zarysem pomysłu, ale to nie jest najważniejsze. Możemy te pomysły wygenerować, niemal od zera, w trakcie tego wydarzenia. Chcemy zająć się sprawami, projektami miękkimi, problematyką społeczną. W jaki sposób można byłoby przy pomocy prostych, społecznych działań, małych, sprytnych innowacji, zmieniać społeczeństwo, aktywizować ludzi, otwierać ich na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami, albo reagować na zmiany klimatu. Impreza jest nazwana hackathonem, ponieważ przyjmuje formę dwudniowego maratonu, opartego na ciągłej pracy małych zespołów w jednym miejscu - tłumaczy Marek Karpiński, koordynator Tarnowskiego Centrum Dialogu.
Hackathon to również okazja do spotkania i pracy z niezwykłymi ludźmi. Zgłoszonym zespołom będą towarzyszyć eksperci. Wśród zaproszonych gości jest Zofia Komorowska, wiceprezeska Fundacji Stocznia, organizacji „wodującej” innowacje społeczne, współautorka publikacji ułatwiających innowatorom społecznym ulepszanie otaczającej nas rzeczywistości. Marcin Maciejewski to pasjonat trendów i różnych scenariuszy przyszłości. W pracy warsztatowej czuwa nad procesem i prowadzi uczestników. Jako mówca motywuje i pobudza do kreatywności.
Kolejnym gościem jest Magdalena Urbańska, menedżerka kultury, producentka wydarzeń kulturalnych, festiwali, filmów, eventów. Podzieli się z uczestnikami wiedzą o promocji i PR-ze. Przez lata koordynatorka projektu Kultura Wrażliwa, dziś zajmuje się (między innymi) komunikacją i dostępnością kultury dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Natomiast Barbara Łączna, to trenerka budowania społeczeństwa obywatelskiego, empatycznej komunikacji, Mistrz Praktyk NLP, oraz coach. Jej misją zawodową jest przebywanie wśród ludzi otwartych na zmiany, wdrażanie idei smart city i współdziałanie na rzecz samorządów lokalnych.
Polecany artykuł:
Hackathon „TARNÓW Do It Yourself” zacznie się rano w sobotę, 21 października, i potrwa do niedzielnego popołudnia. Około 30 godzin ciągłej pracy uczestnicy podzielą na działania kreatywne oraz słuchanie zaproszonych ekspertów. Organizatorzy zapraszają liczące od trzech do pięciu osób zespoły dorosłych, ale dopuszczalny jest udział młodzieży powyżej 15-go roku życia, pod warunkiem posiadania zgody rodzica. Za najciekawsze innowacje przyznane zostaną nagrody finansowe. Pula nagród wynosi 10 tys. złotych. Więcej informacji na www.dialog.tarnow.pl
Hackathon TARNÓW – DIY! jest działaniem Tarnowskiego Centrum Dialogu, realizowanym w ramach projektu Tarnów. Nowe Spojrzenie, współfinasowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]