Grupa Azoty zakończyła inwestycję związaną z recyklingiem produktów ubocznych
Jak poinformowała spółka w piątkowym komunikacie, inwestycję zrealizowała Grupa Azoty Compounding. Przedsięwzięcie to pozwoli rozdrabniać produkty uboczne pochodzące z linii produkcyjnych spółek wchodzących w skład Grupy Azoty – z instalacji produkcji poliamidu naturalnego w Tarnowie oraz Guben, z instalacji produkcji polipropylenu w Policach, a także produkty pozyskane od klientów zewnętrznych. Rozdrobnione produkty uboczne są wykorzystane jako surowiec do produkcji tworzyw modyfikowanych PIR (Post Industrial Recycled).
Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia do końca roku uruchomiona będzie również instalacja fotowoltaiczna na dachu hali produkcyjno-magazynowej, a energia przez nią wyprodukowana zostanie zużyta do zasilania węzła recyklingu.
– Maksymalna wydajność węzła wynosi 2 tony na godzinę - jest uzależniona od typu i rodzaju produktów ubocznych. Grupa Azoty konsekwentnie dąży do tego, aby jak najwięcej produkowanych tworzyw uczestniczyło w procesie recyklingu, dzięki któremu trafiają do ponownego wykorzystania. To jedno z głównych założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, które zawarliśmy w Zielonej Strategii Grupy Azoty do 2030 roku – wskazał prezes spółki Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie.
Zrealizowany projekt zakłada zwiększenie zdolności produkcyjnych tworzyw modyfikowanych PIR, dzięki wykonaniu przyłączy umożliwiających dalszą rozbudowę instalacji.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]