Filmowy wieczór z dokumentem w Brzesku

i

Autor: Marek Kołdras

Wydarzenia

Filmowy wieczór z dokumentem w Brzesku. Na ekranie produkcje Marka Kołdrasa

2023-11-23 13:50

Będzie filmowa podróż do Azji, ale też lokalne, brzeskie akcenty. Już w piątek, 24 listopada o 18:00 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbędzie się wieczór z filmami dokumentalnymi. Ich twórcą jest Marek Kołdras, który pokazuje w nich swoją podróż do Anatolii oraz Petersówkę, charakterystyczny dla Brzeska budynek, który ma już 100 lat.

W piątek seans filmów dokumentalnych Marka Kołdrasa

Zaprezentuje swoje materiały filmowe z podróży po Półwyspie Azji Mniejszej, a także pokaże film o rodzinie zamieszkującej jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku, Petersówkę. Już w piątek, 24 listopada 2023 roku w tamtejszym Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym odbędzie się przegląd dokumentalnych materiałów filmowych Marka Kołdrasa.

Podczas wieczoru wysłuchać będzie można także rozmów prowadzonych przez dziennikarkę Dorotę Kunc oraz utworów muzycznych, które zostały skomponowane i zaaranżowane przez Grzegorza Hajduka – twórcę muzyki elektronicznej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Plakat Wieczoru z dokumentem Marka Kołdrasa

i

Autor: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku Plakat Wieczoru z dokumentem Marka Kołdrasa

Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną dwa filmy

„W kolii Anatolii” – filmowe odwiedziny w bogatej historycznie krainie rozciągającej się na tureckiej części półwyspu Azji Mniejszej od Wyżyny Ormiańskiej po równiny niegdysiejszej Mezopotamii. W Göbekli Tepe uważanym za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka poszukamy pierwszych śladów rolnictwa. Wsłuchamy się w taneczne modły derwiszy. Poszukamy zaginionych cywilizacji w wodach rozległego jak morze jeziora Wan. Odwiedzimy Ani – dawną ormiańską stolicę z ruinami średniowiecznego miasta, konkurującego niegdyś z Konstantynopolem i Bagdadem. Będziemy też w przedsionku Piekła i w Niebie. Tak nazywają się krasowe jaskinie, położone w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. Według greckiej mitologii tam Zeus uwięził Tytana, a miejscowy strumień ma być dopływem mitologicznego Styksu.

„100 lat Petersówki” – film pokazujący historię jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Brzesku. Kamienica zamieszkała już przez szóste pokolenie jednej rodziny miała zasłużonych mieszkańców. Jej fundatorem był późniejszy lekarz miejski Adam Peters. Historia jego związku z pierwszą żoną, którą porwał z domu rodzinnego, aby poślubić na froncie I wojny to prawdziwe love story. Materiał opowiada także o jego synu Jerzym Petersie. Był człowiekiem wielu talentów. Pracował jako aktor teatralny i oddawał się pasji, jaką było malarstwo. Ponadto zajmował się recenzowaniem spektakli, był też dziennikarzem. Pasję do animacji kultury odziedziczyła po nim córka Zuzanna Peters-Musiał. W swoim domu wśród wielu pamiątek rodzinnych powołała ona nieformalny salon artystyczny.

Dodajmy, że otwarty i bezpłatny pokaz organizowany jest we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, przy wsparciu organizacyjnym Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz o tradycjach wigilijnych. Pamiętasz o wszystkich?

Pytanie 1 z 10
Ile potraw powinno tradycyjnie znaleźć się na wigilijnym stole?
Jan Tomaszewski grzmi na reprezentację