Rozgrywka może trwać od kilku minut, nawet do kilku dni. Do wyboru są propozycje dla maluchów, które bazują na porównywaniu kształtów czy wyszukiwaniu kolorów. Dzieci biorąc udział w zabawie nawet nie zauważą, że spędzając czas na rozrywce doskonalą bardzo przydatne umiejętności, takie jak spostrzegawczość czy uczą się podstaw matematyki. Gry dla starszych wymagają skupienia, umiejętności planowania, uczą taktyki. Można przy nich rozwinąć wyobraźnię a nawet sprawdzić swoją wiedzę z wielu różnych dziedzin. Wszystko zależy od preferencji i oczekiwań graczy.
- Gry zyskują bardzo dużą popularność. Są świetnym sposobem na spędzanie czasu wolnego z przyjaciółmi, a teraz w czasie pandemii, z bliskimi. Nie ma znaczenia wiek, bo każdy może znaleźć coś dla siebie. W organizowanych przez nas wydarzeniach uczestniczyli dziadkowie, rodzice i dzieci. Grali razem, często w gry, które dorośli pamiętali jeszcze ze swojego dzieciństwa. Jedni drugim objaśniali zasady i wszyscy mieli dużo zabawy – mówi Natalia Tryba z Nieformalnej Grupy Planszówki w Tarnowie. - Wybierając grę warto zwrócić uwagę na wiek, dla jakiego jest przeznaczona oraz na liczbę graczy. Zdarza się, że rozgrywkę mogą prowadzić maksymalnie 4 osoby, a domowników jest pięcioro. Ktoś musi zrezygnować, albo czekać na swoją kolej, a to zniechęca. Najlepiej kiedy bawią się wszyscy razem – dodaje.
W niektórych przypadkach obawą napełniają skomplikowane zasady, które trzeba poznać i zrozumieć, zanim przystąpimy do rozgrywki. Z pomocą przychodzą tu pasjonaci planszówek, którzy często już mają wiedzę w tym zakresie i w Internecie dzielą się nią bezpłatnie z innymi graczami, tłumacząc w przystępny sposób wszystkie zawiłości reguł gry.
Wybór gier planszowych jest obecnie bardzo duży. Natomiast jeśli tytuł już nas znuży, można pokusić się o ustalenie do niego własnych zasad. Można także przygotować własną grę planszową w oparciu o ulubioną książkę, czy właśnie oglądany serial. Ktoś może opracować scenariusz, ktoś ustala zasady, natomiast najmłodszym członkom rodziny można powierzyć przygotowanie i pokolorowanie planszy. Co ciekawe, plansza wcale nie musi mieścić się na stole. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wytyczyć ją taśmą malarską na podłodze i używać większych zabawek, lalek, autek czy misiów w charakterze pionków. Dobrej zabawy!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl