Historia

Ekshumacja w Tarnowie? Badacze szukają mogiły żołnierzy w Parku Sanguszków

2023-05-16 12:45

Możliwe, że w Parku Sanguszków w Tarnowie zostanie przeprowadzona ekshumacja. Chodzi o szczątki dwóch żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w tym miejscu pod koniec II wojny światowej i – według relacji świadków wydarzeń – zostali pochowani w przypałacowym parku.

Czy niemieccy żołnierze spoczywają w Parku Sanguszków w Tarnowie? Według relacji mieszkańców Gumnisk, mieli zginąć pod koniec II wojny światowej w wyniku bombardowania. Przekaz mówi o tym, że zostali pochowani w przypałacowym parku, nieopodal kaplicy. Wzmianka o tym pojawiała się w relacjach ustnych tarnowskich historyków i badaczy przeszłości. Potwierdzali ją również byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, który mieści się w dawnym pałacu książąt Sanguszków.

POSŁUCHAJ: mówi dr Tadeusz Mędzelowski, inicjator poszukiwań

- Jak zacząłem tu pracę to poznałem panią Helenę Ptak, która w szkole pracuje nieprzerwanie od 1966 roku. I od niej się dowiedziałem, że przed laty, w czasie wakacji do szkoły przyjeżdżało dwóch Niemców, którzy na terenie parku szukali mogiły swojego przodka. Jeden z tych panów mówił, że jest tu pochowany jego ojciec. Nie wiemy, skąd miał te informacje. Pani Helena wskazała mu miejsce na pobliskim wzniesieniu, gdzie zgodnie z przekazem mają być pochowani żołnierze. Mężczyzna składał tam kwiaty i zapalał znicze. Ostatni raz był tu w 2006 roku – relacjonuje dr Tadeusz Mędzelowski, który zainicjował poszukiwanie miejsca pochówku żołnierzy.

POSŁUCHAJ: mówią Helena Ptak i badacz historii - Maciej Milak

W poszukiwania został zaangażowany ekspert i badacz historii - Maciej Milak, przedstawiciel Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Polsce na Obszar Wschodni. Jak mówi, w pierwszej kolejności potrzebna jest wizja lokalna i ustalenie informacji, przekazywanych przez świadków lub ich potomków. Jeżeli uda się w miarę precyzyjnie wskazać miejsce pochówku żołnierzy w Parku Sanguszków, możliwe będzie przystąpienie do poszukiwań. Wcześniej jednak konieczne jest pozyskanie wszelkich zezwoleń, między innymi konserwatorskich oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Maciej Stuhr: Mój tata jest na OIOM-ie

Zdaniem dr Tadeusza Mędzelowskiego, to sprawa, którą trzeba wyjaśnić i zakończyć tak, jak należy. W jego opinii szczątki żołnierzy należy odszukać, ekshumować i przenieść w godne miejsce. Takie pochówki odbywają się na dwóch cmentarzach w Polsce. W Przemyślu brakuje już miejsc, więc najprawdopodobniej ewentualny pochówek mógłby się odbyć w Siemianowicach Śląskich. Na razie jednak trwa ustalanie informacji. Jeżeli uda się je potwierdzić, ewentualna ekshumacja szczątków miałaby się odbyć we wrześniu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ z ortografii! Tylko 10% osób nie popełni żadnego błędu
Pytanie 1 z 10
Który z zapisów słowa jest poprawny?