Do tarnowskich policjantów z roku na rok zgłasza się większa liczba osób poszkodowanych za pośrednictwem sieci. Wśród najczęściej zgłaszanych przypadków jest cyberprzemoc. To nie tylko słowny hejt, wulgaryzmy i wyzwiska, ale także umieszczane w Internecie bez zgody zdjęcia i filmy. To częste zjawisko między innymi wśród uczniów, którym często takie postępowanie wydaje się jedynie żartem.
- Spotykamy się z młodzieżą i często tłumaczymy konsekwencje takiego postępowania, bo oni sobie z tego nie zdają sprawy. Dla kogoś to tylko zabawny film czy zdjęcie, a dla „bohatera” takiej fotografii to często materiał kompromitujący, który stawia go w złym świetle. Ofiary takiego rodzaju cyberprzemocy nie mogą się skutecznie bronić. Mają świadomość, że nawet jeżeli materiał źródłowy zostanie skasowany, usunięty z portali społecznościowych, to mógł zostać skopiowany i udostępniany nadal bez ich zgody, więc problem nie mija – mówi aspirant Olga Żabińska z tarnowskiej policji.
Częstym przypadkiem jest również internetowy hejt. To zjawisko w ocenie tarnowskich policjantów ma charakter kuli śniegowej. Dotyczy portali społecznościowych, na których zamieszczamy osobiste wpisy i zdjęcia. I nawet jeżeli te materiały nie mają charakteru prowokacyjnego, wśród pozytywnych komentarzy może zdarzyć się jeden negatywny, do którego następnie dołączają kolejne, często nawet od osób, których nie znamy osobiście. Negatywny ładunek emocji jest w nich ogromny i trudno to powstrzymać.
Policjanci z Tarnowa zwracają również uwagę na zjawisko sekstingu. To nakłanianie do przesyłanie w Internecie roznegliżowanych zdjęć. Takie fotki często są później wykorzystywane do szantażowania i wyłudzania pieniędzy. Aspirant Olga Żabińska przywołuje w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów dwa znaczące przypadki, w których ofiarami sekstingu stało się dwóch mężczyzn – jeden dorosły oraz nieletni. Młodszy, w chwili zgłaszania sprawy na policji przyznał, że miał myśli samobójcze. Tak bardzo obawiał się ewentualnej kompromitacji w środowisku rówieśniczym. Więcej o tym rodzaju przestępstwa piszemy TUTAJ.
Przy okazji obchodzonego 7 lutego 2023 Dnia Bezpiecznego Internetu policjanci z Tarnowa przypominają, żeby nie zamieszczać w mediach społecznościowych również zdjęć swojego mieszkania i zdjęć z wyjazdów. Dla złodziei to podpowiedź, czy mamy w mieszkaniu wartościowe rzeczy, po które warto się włamać, kiedy nie będzie nas w domu. Czujność warto zachować także przeglądając pocztę elektroniczną. Często oszuści próbują wyłudzić nasze dane do logowania albo pieniądze, wysyłając pisma, które do złudzenia przypominają korespondencję z banku czy innych instytucji. Zawsze należy sprawdzić adres, z którego został wysłany mail, nie podawać haseł i loginów i nie korzystać do logowania w banku z przypadkowych komputerów, na przykład w kafejkach internetowych.
Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. W tym roku przypada 7 lutego, ale jego obchody w całej Polsce zaplanowane zostały aż do końca marca.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]