Osocza nie da się wyprodukować i trzeba je izolować z krwi od ozdrowieńców. W szpitalu wojewódzkim w Tarnowie dotychczas przetoczono ten cenny składnik tylko dwudziestu pacjentom. Liczba ta mogłaby być o wiele większa.
- Otrzymujemy mniej więcej jedną dawkę osocza na piętnaście próśb, zatem tego osocza nie ma. Piękny dar otwarcia się na drugiego człowieka może spowodować, że choroba się odwróci. Osocze stosujemy w pierwszej fazie, zanim choroba nabierze rozpędu. Chcemy reagować zanim nastąpi ciężka niewydolność wielu narządów – mówi Stanisław Łata - specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, gastroenterologii i toksykologii w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.
Ozdrowieńcy, krew na osocze, mogą oddać nie wcześniej niż 28 dni po wyzdrowieniu, ale nie dłużej niż 3 miesiące. Można to zrobić m.in. w punkcie krwiodawstwa przy „nowym” szpitalu.
- Wystarczy zaznaczyć przed oddaniem, że jest się ozdrowieńcem. Czekamy na osoby w wieku 18-60 lat, którzy zostali uznani za w pełni zdrowych. Pobrana krew jeszcze w tym samym dniu zostaje przewieziona do Krakowa i tam jest rozdzielona na poszczególne składniki. Jeśli będzie zawierać odpowiednią ilość przeciwciał zostanie przygotowana do przetoczenia - mówi Bogusława Witek-Zając z oddziału Krwiodawstwa przy szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.
Specjalną dodatkową akcję szpital św. Łukasza organizuje w niedziele 8.11. Zgłaszać można się od 7.30 - 11.30.
***
W tygodniu krew z przeznaczeniem na osocze można oddać:
- W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu „Szczeklika" - tel. 14 631 51 55.
- W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu Św. Łukasza - tel. 14 622 13 38
- W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie - tel. 12 261 88 03