Płaca minimalna. Kto dostanie dodatkowe 400 złotych do wypłaty?
Na początki czerwca 2023 roku, jak donosi „Fakt”, w Stalowej Woli doszło do podpisania porozumienia między rządem Prawa i Sprawiedliwości a NSZZ „Solidarność”. Jest to zapowiedź zmian, które mają nastąpić w przypadku emerytur pomostowych, w tym zniesienia ich wygaszającego charakteru, a także wypłaty jednorazowego dodatku dla pracowników sfery budżetowej oraz płacy minimalnej.
Zmiana dotycząca płacy minimalnej, która została uchwalona przez posłów, zakłada odstąpienie od wliczania dodatku za pracę w trudnych warunkach. Obecnie niezależnie od tego, czy ktoś wykonuje ciężką pracę, czy też nie, pobiera wynagrodzenie minimalne w wysokości 3490 złotych. Zmiana przepisów spowoduje, że osoby pracujące w trudnych warunkach, które zarabiają najniższą krajową, otrzymają wypłaty powiększone o ten dodatek.
Zmiana ta zapewni bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także zwiększy ochronę osób najniżej zarabiających, co może wpływać na decyzje o podjęciu zatrudnienia, szczególnie osób dotychczas biernych zawodowo – możemy przeczytać w uzasadnieniu do przepisów.
Jeśli ustawa wejdzie w życie, to osoby pracujące w trudnych warunkach, które otrzymują płacę minimalną, dostaną dodatek w wysokości około 39 złotych miesięcznie. W skali roku pracodawca wypłaci pracownikowi 444 złotych więcej. Wysokość dodatku nie będzie zależna od planowanych podwyżek płacy minimalnej.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]