Taniec zumba

i

Autor: voltamax/Pixabay/cc0 Zamiast się nudzić, tańczą na przerwach

Dance Break – taneczne przerwy on-line w V LO

2022-02-08 14:00

Od poniedziałku to chyba najbardziej roztańczona szkoła w Tarnowie. W V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie wprowadzono Dance Break – Taneczne Przerwy. To sposób na urozmaicenie zajęć zdalnych i ciekawa alternatywa dla zwykłego wychowania fizycznego.

Na pomysł wprowadzenia w szkole Tanecznych Przerw wpadł nauczyciel „piątki” Marcin Zaród, który w szkole wykłada język angielski, ale prowadzi również zajęcia wychowania fizycznego. Zauważył, że kiedy nauka znowu zaczęła odbywać się zdalnie, uczniowie nie wykazywali większego entuzjazmu dla wykonywanych na odległość ćwiczeń gimnastycznych. Tymczasem, jeszcze podczas niedawnych studniówek i szkolnych imprez chętnie uczestniczyli we wspólnych zabawach tanecznych. I tak narodził się pomysł Dance Break.

- Zajęcia będą się odbywały trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki, na długiej przerwie o godzinie 13:00. Mamy utworzoną specjalną grupę na platformie Teams i tam możemy się łączyć zdalnie. Na początek pan Marcin będzie uczył kroków a później uczniowie będą mogli tańczyć do rytmów latynoamerykańskich. Nie tylko będą mogli wstać od komputerów i się rozruszać, ale mamy nadzieję, że poprawią sobie humor. A przy okazji nie muszą obawiać się żadnej krytyki, bo nie ma obowiązku uruchamiania kamerek w czasie zajęć – tłumaczy Agnieszka Foszcz, dyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie.

Torunianie aresztowani za fałszywe banknoty. Grozi im gigantyczna odsiadka

Pierwsze zajęcia odbyły się w poniedziałek, 7 lutego 2022. Uczestniczyło w nich na razie około 20-tu osób, ale pomysłodawcy mają nadzieję, że liczba chętnych będzie rosła. Grupa jest otwarta i cały czas uczniowie i nauczyciele mogą dołączać. W ciągu 10 minut udało się zrobić szybką rozgrzewkę, poznać krok podstawowy oraz jego trzy warianty z różnymi wykończeniami. No i był też czas na sam taniec.

- To ważna rzecz bo buduje relacje w szkole. Ruch jest też ważny dla zdrowia psychicznego. A dzieciaki jakoś ten tydzień zaczynały z niską energią. Dla nich to też wyzwanie żeby się zgłosić trochę w ciemno. Muszą wyjść ze strefy komfortu. W zespole jest możliwość zaproponowania swojej muzyki na następne spotkanie. Jest też kolejny cel - wzmacniać w uczniach nastawienie na rozwój. Że nawet tak trudny czas można wykorzystać żeby się rozwinąć. A mózg, jak ma skoordynować pracę stóp, bioder, rąk, przeniesienie ciała itd. to też tworzy sobie nowe połączenia miedzy neuronami. A to sprzyja potem nauce w ogóle, także tej szkolnej – tłumaczy pomysłodawca Dance Break – Marcin Zaród.

W pierwszych zajęcia Dance Break uczestniczyło także kilkoro nauczycieli. Dla nich to nie tylko forma rozrywki i integracji z uczniami, ale także sposób na poprawę kondycji psychicznej i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, które często dotyka przedstawicieli tej grupy zawodowej. Pomysłodawcy Dance Break chcą kontynuować zabawę, nawet kiedy uczniowie wrócą ze zdalnych zajęć do szkoły. Wówczas Taneczne Przerwy mogłyby się odbywać na szkolnych korytarzach albo na dziedzińcu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy jesteś uzależniony od cukru?

Pytanie 1 z 11
Czy słodzisz kawę lub herbatę?