Rower rzeka

i

Autor: Justyna Świderska Na południu powiatu może powstać trasa rowerowa Velo Biała

Czy powstanie trasa rowerowa Velo Biała? Gminy rozpoczęły starania [AUDIO]

2021-03-10 10:30

Rodzinne wycieczki rowerowe, w dobie pandemii i licznych ograniczeń, zyskują na popularności. Własną trasę chcą mieć też gminy położone na południu powiatu tarnowskiego. Dlatego samorządy rozpoczęły starania o budowę ścieżki w pobliżu rzeki, wzorem tras Velo Dunajec czy Velo Czorsztyn. Kiedy będzie można pojechać Velo Biała?

Turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Na wyprawy wyruszają nie tylko wytrawni kolarze, ale również całe rodziny. To przede wszystkim z myślą o nich w regionie, jak grzyby po deszczu, powstają nowe ścieżki, którymi można zwiedzać ciekawe okolice i aktywnie spędzać czas. To atrakcyjny sposób na wolny weekend, zwłaszcza w dobie pracy i nauki zdalnej, kiedy wiele godzin tygodniowo trzeba spędzać w pozycji siedzącej i przed monitorem komputera. Trasy rowerowe to również magnes na turystów, którzy coraz chętniej zapuszczają się w dalsze i nieodkryte dotychczas rejony. Z tej szansy chcą skorzystać także gminy położone po południowej stronie powiatu tarnowskiego. Właśnie rozpoczęły starania o wybudowanie wzdłuż rzeki Biała nowego odcinka trasy Velo Biała. Odpowiedni akces w tej sprawie trafił właśnie do władz województwa małopolskiego.

POSŁUCHAJ: O trasie Velo Biała mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa

- Mamy tu fantastyczne tereny, które doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Trasa Velo Biała wiodłaby przez Pogórze Ciężkowickie, Gromnik, Tuchów, Pleśną aż do Tarnowa. To w sumie około 50 kilometrów ścieżki, po łatwym i dostępnym dla wszystkich terenie. Nie ma wielu poważnych wzniesień, więc każdy mógłby z takiej wycieczki skorzystać. Wszystko w pobliżu górskiej, pięknej, dzikiej rzeki, gdzie mamy wielką różnorodność roślin i zwierząt. Z całą pewnością byłaby to wielka atrakcja – przyznaje Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Jak przygotować rower do sezonu wiosennego

Burmistrz Marszałek dodaje, że chętnych do korzystania z rowerowych wycieczek w gminie systematycznie przybywa. Z myślą o nich planowana jest budowa tzw. singletracka na Brzankę z Lubaszowej. Plan zakłada adaptację budynku stacji kolejowej w Lubaszowej na potrzeby miejsca obsługi ruchu turystycznego. Pomysłoawcy liczą, że dogodne połączenie kolejowe, atrakcyjna trasa rowerowa a także bliskość innych atrakcji turystycznych pozwolą rozwinąć ruch turystycznych, pobudzą rozwój branży gastronomicznej, hotelarskiej i usługowej.

Na wszystko jednak potrzebne są pieniądze. Gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Dlatego realizacja projektów będzie musiała jeszcze poczekać. Na pewno szybciej zrealizowany zostanie projekt singletracka, który pozwoli ubiegać się o dofinansowanie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...