Mieszkańcy Tarnowa chcą zmienić prezydenta. Tak wynika z przeprowadzonej ankiety
W Tarnowie od dłuższego czasu działa niezależny think tank Inicjatywa Tarnowska, zrzeszająca ekonomistów, socjologów, dziennikarzy, nauczycieli, przedsiębiorców i przedstawicieli rad osiedli. Głównym celem stowarzyszenia jest analiza wszystkich czynników wpływających na jakość życia w mieście (takich jak sport, kultura, gospodarka) oraz szukanie rozwiązań, które mogą pomóc samorządowcom w naprawie trudnej sytuacji całej Aglomeracji Tarnowskiej. Co jakiś czas padają też propozycje nowych inwestycji, które zgłaszają sami mieszkańcy. Kolejnych odpowiedzi miała dostarczyć ankieta.
Została ona przeprowadzona wśród 800 mieszkańców, którzy musieli odpowiedzieć na kilka prostych pytań dotyczących kosztów życia w Tarnowie, jakości opieki zdrowotnej czy oceny obecnego zarządzania miastem. Pojawiło się również otwarte pytanie "Co warto zmienić w Tarnowie?", na które blisko 30% ankietowanych odpowiedziało: "prezydenta".
Otwarte pytanie okazało się zaskakujące. To było symptomatyczne, że nie mówiło się o nowych inwestycjach, o większej ilości zieleni, lepszej ofercie kulturalnej, tylko przede wszystkim chodziło w tym o to, aby zmienić osobę zarządzającą miastem - podsumowuje Filip Socha, członek Inicjatywy Tarnowskiej.
Oprócz tego 7% ankietowanych odpowiedziało, że chce zmiany nie tylko prezydenta, ale też władz miasta i rady miejskiej. Zdecydowanie mniej osób wskazało na potrzebę planowania nowych inwestycji drogowych, rozwijania transportu publicznego czy organizowania większej ilości wydarzeń kulturalnych. Wynika z tego, że statystycznie 35% mieszkańców Tarnowa nie myśli o niczym innym, jak tylko o zmianach w magistracie.
Odpowiedzi na pozostałe pytania również nie są optymistyczne. 63% mieszkańców źle lub bardzo źle oceniło zarządzanie miastem i jego skutki. Natomiast jako najpoważniejszy problem miasta wskazano nietrafione inwestycje (33%).
Z kolei 59% ankietowanych negatywnie odnosi się do kosztów mediów miejskich (woda,ciepło), a 51% - do opieki zdrowotnej na terenie Tarnowa.
Nieźle wypadła za to oferta kulturalna i sportowa, a także system szkolnictwa i poczucie bezpieczeństwa, w przypadku których mieszkańcy wypowiedzieli się w większości pozytywnie.
Należy jednak zaznaczyć, że wyniki badań Inicjatywy Tarnowskiej nie dają pełnego obrazu sytuacji w mieście, ani tym bardziej nie muszą reprezentować stanowiska większości mieszkańców. W ankiecie wypowiedziało się 800 osób, czyli mniej niż 1% populacji Tarnowa.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl