To ważny krok na drodze tworzenia w Ciężkowicach całego kompleksu przyrodniczego. W jego skład, poza Małopolskim Muzeum Edukacji Ekologicznej, ma wchodzić również budowa ścieżki w koronach drzew oraz nietoperzowego szlaku edukacyjnego.
Nowy budynek powstanie w miejscu dzisiejszego parkingu, obok Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Obiekty zostaną połączone specjalną przewiązką. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 1300 metrów kwadratowych. Będzie tam miejsce na liczne ścieżki edukacyjne, pracownie i ekspozycje, oraz salę widowiskową, która ma pomieścić blisko 200 widzów.
- Nie możemy zapomnieć, że żyjemy w czasach zaawansowanych technologii. Na ekspozycjach nie zabraknie elementów multimedialnych, które angażując zwiedzających, będą ich zachęcać do przyswajania wiadomości. Dodatkowo, w związku z trwającą epidemią koronawirusa, pomyślano o możliwości transmitowania w Internecie wszystkich wydarzeń organizowanych w Muzeum Edukacji Przyrodniczej – mówi Dariusz Zięcina, kierownik referatu inwestycji Urzędu Miasta w Ciężkowicach.
W planach, oprócz stałej ekspozycji, poświęconej między innymi występowaniu wody w przyrodzie, są również przeglądy i festiwale filmów o tematyce ekologicznej.
Umowę na budowę Małopolskiego Muzeum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach podpisano w poniedziałek (21 września). Wykonawca ma dwa lata na wykonanie inwestycji. Później konieczne będą odbiory techniczne i dopuszczenie obiektu do użytkowania. Pierwszych zwiedzających Muzeum ma przyjąć na początku 2023 roku. Dodam, że MCEE zostanie wybudowane za 8 477 059,73 zł, z czego aż 85% stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Znaczna część wkładu własnego zostanie pokryta z dofinansowania przyznanego gminie Ciężkowice w ramach walki z COVID-19.